Charita

Divé maky: Jediným liekom na predsudky a extrémizmus je viac úspešných Rómov

Na Slovensku nie sú prejavy neznášanlivosti a rasizmu ničím výnimočným. V krajine plnej predsudkov, kde sa extrémisti tešia rastúcej podpore, je ťažké žiadať o 2 % z daní na podporu rómskych detí a mládeže – tvrdí občianske združenie Divé maky, ktoré sa ich vzdelávaniu venuje už 12 rokov.  Divé maky roky narážajú na celospoločenskú klímu plnú predsudkov, kedy len málokto v spoločnosti verí, že podpora a vzdelávanie mladých Rómov má zmysel.

Odpoveďou na rastúcu neznášanlivosť a predsudky je podľa občianskeho združenia poukazovanie na množstvo pozitívnych príkladov, ktoré predsudky búrajú.

„Sme presvedčení o tom, že len ak bude v spoločnosti viac úspešných a vzdelaných Rómov, môžeme efektívne bojovať proti predsudkom a extrémizmu,“ hovorí Barbora Kohútiková, správkyňa OZ Divé maky a dodáva:

Aj preto sme sa tento rok rozhodli prísť s kontroverznou kampaňou, v ktorej s humorom poukazujeme na to, že agresívna komunita extrémistov nebude mať šancu na šírenie neznášanivosti, ak bude majoritná spoločnosť naklonená podpore a vzdelávaniu Rómov, ktorým sa aj vďaka podpore bude dariť,“ dodáva.

Príkladom toho, že to má zmysel, sú aj mladí ľudia v projekte Mladí rómski lídri, ktorý Divé maky realizujú niekoľko rokov. Ide o skupinu „detí“ z Divých makov – dnes úspešných študentov na stredných či vysokých školách, odhodlaných aktívne riešiť problémy rómskej komunity, ako aj inšpirovať a motivovať ďalšie rómske deti a mládež. Cieľom tohto unikátneho programu, ktorý vznikol z iniciatívy samotných detí z Divých makov, je vytvoriť skupinu mladých Rómov, ktorí sa stanú „novou rómskou generáciou“, vzorovými modelmi pre celú rómsku komunitu na Slovensku.

 

OZ Divé maky už od roku 2005 podporuje rozvoj talentovaných rómskych detí a mládeže pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia. Ťažiskom ich aktivít je štipendijný program, v rámci ktorého za 12 rokov poskytli vyše 500 štipendií, pričom všetky rómske deti a mladí ľudia v programe majú svojho mentora,  absolvujú vzdelávacie pobyty a dostávajú systematickú podporu a motiváciu prostredníctvom pozitívnych vzorov, terénnych pracovníkov, umelcov, darcov a dobrovoľníkov.

Cieľom OZ Divé maky je vychovať vzdelanú rómsku generáciu, ktorá bude vedieť riešiť problémy svojej komunity a môže byť pozitívnym príkladom pre ostatných.

Chcete aj vy podporiť mladé rómske talenty a zabojovať proti nenávisti humorom?

Navštívte www.rozplacnacka.sk, darujte Divým makom 2 % z daní
a dajte o tom vedieť svojim známym na sociálnych sieťach.

Viac o kampani na www.rozplacnacka.sk
Viac o Divých makoch na www.divemaky.sk

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top