„Diriguje“ profesionálneho kaderníka

Majiteľkou kaderníckeho salónu Vlado Horňák Hair salon je žena. Objednáva tovar, dbá aby zákazníkom počas návštevy salónu nič nechýbalo, „rieši“ reklamu a marketing, vedie účtovníctvo a administratívu. Vlado má na starosti „len“ vlasy zákazníkov. Anitka Rebejova je Vladova priateľka a partnerka zároveň a spolu robia všetko preto, aby zákazníci odchádzali zo salónu spokojní. Boli sme zvedaví ako sa jej páči „dirigovať“ profesionálneho kaderníka…

Je práca, ktorú robíte, pre vás zábavou  alebo, proste, je to práca…?

Je zábavou. Ekonomické veci ma vždy bavili, a keď sa k tomu pridali vlasy, je to fajn. Pre mňa ako ženu, sú vlasy veľmi dôležité. Vždy som sa o ne starala a záležalo mi ako vyzerám, aj preto som rada, že teraz môžem viac experimentovať s farbami, môžem  vyskúšať novinky a ohodnotiť ich. Veď mám na to kaderníka . 🙂

 

Ako vznikol nápad, mať vlastné kaderníctvo?

Bola som po materskej dovolenke a rozmýšľala som čo by som mohla robiť, aby som stíhala prácu aj dve deti. No najmä som chcela robiť niečo čo ma bude baviť. Predtým som mala na starosti účtovníctvo, zmluvy, proste „papierovačky“ v stavebnej firme a keďže môj partner je kaderník, napadlo mi, že by sme si mohli zriadiť vlastný salón a byť pánmi svojho času.

 

Čo je na vašej práci manažérky najťažšie?

Manažovanie mi nerobí žiadne problémy, keďže „dirigujem“ svojho priateľa.:) Ale začiatky boli ťažké, rôzne názvy produktov, množstvo značiek, hotová španielska dedina. Musela som sa preškoliť aby som vedela zákazníkom poradiť aký produkt je vhodný na ich vlasy. A tiež som predtým, pri papieroch, nebola zvyknutá pracovať  s ľuďmi. Musela som si pamätať mená a tváre ľudí, s ktorými som pravidelne prichádzala do kontaktu a dosť ma to vyčerpávalo. Ale už je to za mnou.

 

Manažujete profesionálneho kaderníka, ktorý je aj vašim životným partnerom. Dá sa manažovať?

Hneď na začiatku sme si určili pravidlá, takže to nie je problém. Ja viem čo robí on, on vie, čo robím ja. Dôležité je dodržiavať dohody a komunikovať, potom všetko funguje.

 

A doma je to ako? Kto koho riadi?

Keďže sme obaja blíženci, niekedy je to ťažké. Myslím si, že väčšinou „nás“ riadim ja a keď potrebujem vypnúť, nechám to na partnera. Vždy sa dohodneme. 🙂

 

Aký je kaderník Vlado Horňák?

Vladka poznám už štrnásť rokov. Chodila som do kaderníctva kde pracoval a stal sa mojim kaderníkom odkedy začal pôsobiť v Bratislave. Vždy som odchádzala spokojná, mal precíznu  prácu a aj profesionálny prístup.

 

Pomáhate mu občas v salóne?

Zvyčajne ku koncu roka keď je záujem o služby veľmi veľký, každá žena chce byť na sviatky pekná. Aj teraz to tak bolo, obaja sme boli maximálne vyťažení. Naučila som sa už umývať vlasy, farbiť aj fúkať, takže keď je to potrebné, pomôžem vždy.

 

Keď sme už „zaleteli“ späť k nedávnym sviatkom, dávate si do nového roka predsavzatia?

Dávam, tie ktoré sa týkajú môjho osobného života a práce som vždy splnila do bodky. 🙂

 

A zvyknete si dávať tie isté predsavzatia? Alebo…?

Každý rok si poviem, že do leta zhodím pár kíl a väčšinou sa mi to podarí. V zime nie som taká disciplinovaná, takže s novým rokom si dávam to isté predsavzatie. Ani tohto roku to nebolo inak… 🙂

 

A teraz otázka na profesionálneho kaderníka Vlada. Ako vnímate súčasné ženy? 

Väčšina žien sa chce páčiť, takže sa snažia starať o vlasy. Je veľa tých, čo si uvedomujú, že vlasy robia viac ako päťdesiat percent dobrého dojmu. Chápem však, že nie všetky zamestnané matky, majú čas zájsť ku kaderníkovi. Veď aj Anit má dve deti a asi by nestíhala, ale má mňa… 🙂

 

Ako sa treba starať o túto „korunu krásy“?

Základom je mať umyté vlasy, ak majú dobrý strih, môže byť účes hotový za pätnásť minút. A pri troške snahy sa dá naučiť, aký stylingový prípravok vlasom vyhovuje a ako ho použiť.

 

Z pohľadu profesionálneho kaderníka, vedia si ženy doma upraviť vlasy?

Mnohé nie a uľahčujú si to kulmofénmi ale nedajú sa nimi vyhladiť konce vlasov, pretože ich rozfúka prúd vzduchu z kefy. Žehličky a kulmy zas nie sú určené na každodenné používanie a ak to dáma nerešpektuje, po roku ma úplne spálené konce vlasov. Snažím sa zákazníčkam ukázať kde robia chybu a potom je už len na nich či si to vezmú za svoje, ale robia to čo sa im páči.

 

Čo robíme zle, alebo čo sa nám nechce?

Mnohé ženy majú problém s vyfúkaním ofiny, často majú namiesto ofiny “striešku“. No stačí vlasy vyfúkať smerom von z čela. A čo sa vám nechce? Nuž, buďme úprimní, komu sa chce stáť pol hodinu pre zrkadlom so zdvihnutými rukami nad hlavou a fúkať si vlasy? A ešte keď ani nie je zobudený? 🙂 Ale dá sa všetko, stačí si to trochu nacvičiť, a po tridsiatich minútach môže byť z každej očarujúca dáma.

 

Ale z vášho kaderníctva odchádzajú všetky dámy spokojné, ano?

No, keďže sa vracajú, tak si myslím že áno, ale opýtajte sa ich! 🙂