Dior Cruise 2025 – Romantika škótskych vrchov v novom šate

Dior’s Cruise 2025 módna prehliadka, ktorá sa konala 4. júna 2024 v historickom Drummond Castle v Škótsku, bola úchvatným spojením dedičstva a vysokého krajčírstva. Samotné prostredie, so svojimi renesančnými záhradami a storočnou architektúrou, poskytlo dramatické pozadie, ktoré zvýraznilo romantické a historické témy kolekcie.

 

Maria Grazia Chiuri (pôvodom Talianka), kreatívna riaditeľka módneho domu Dior, čerpala hlboko zo škótskej kultúry, pričom kládla dôraz najmä na tartan – látku, ktorú samotný Dior kedysi chválil pre jej nadčasovosť.

Kolekcia predstavila živú paletu tartanov v odtieňoch fialovej, žltej, červenej a šedej, spolu so štruktúrovanými sakami, skladanými kiltmi, naberanými rukávmi a priliehavými korzetmi. Tieto prvky evokovali zároveň drsnosť a eleganciu škótskych vrchov​ .

Okrem tartanu kolekcia vzdávala hold škótskym symbolom ako je jednorožec a bodliak, ktoré boli precízne vtkané do Dior charakteristického millefleurs motívu (zobrazujúci veľké množstvo malých kvetov rovnomerne rozložených po celej ploche).

Maria Grazia Chiuri vybrala Škótsko ako odkaz na históriu značky Dior, pripomínajúc obdiv legendárneho návrhára Christiana Diora ku škótskej kultúre a jeho prezentáciu v roku 1955 v hoteli Gleneagles. Tento historický vývoj bol evidentný v dizajne kolekcie, ktorá bezproblémovo integrovala modernú módu s tradičnými škótskymi prvkami​.

Jedným z výrazných kúskov bola modelka zahalená do mapy Škótska, symbolizujúc hlboké prepojenie módneho domu s touto krajinou.

Použitie luxusných látok ako čierny zamat, jemná čipka a bohaté úplety, doplnené jazdeckými inšpirovanými doplnkami, vytvorilo ohromujúci kontrast textúr a štýlov.

Podujatie bolo hviezdne, s celebritami ako Anya Taylor-Joy, Jennifer Lawrence, Lily Collins a Rosamund Pike v prvých radoch. Ich prítomnosť pridala dotyk hollywoodskeho pôvabu k historickému prostrediu.

Herečka Anya Taylor-Joy
Dior’s Cruise 2025 módna prehliadka bola úchvatnou oslavou škótskeho dedičstva, majstrovsky spájajúcou bohatú kultúrnu minulosť s inovatívnym duchom súčasnej módy.

Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com
Obrázky: Dior, getty images