Diétnejší život = dlhší život

Vedci zistili, že štíhlejší ľudia môžu žiť dlhšie. Život by si mohli predĺžiť až o 30%, ale čo je dôležitejšie, prežijú ho omnoho kvalitnejšie a šťastnejšie.

Vedci zatiaľ robili prieskum len na skupine opíc, makakov. Jednej skupine v istom veku obmedzili prísun kalórii, stopli hlavne cukor a bielu múku. Druhá skupina jedla bežnú potravu bohatú aj na nezdravé tuky. Výsledok? Opice z prvej skupiny žili v priemere o tri roky dlhšie a nevyskytli sa u nich žiadne náznaky kardiovaskulárnych alebo nádorových ochorení, čo sa o druhej skupine nedá povedať.

Odborníci ešte stále nemôžu s istou povedať, že menej kalorická, diétnejšia forma stravovania nám život predĺži, už dnes však môžu smelo tvrdiť, že roky na tomto svete prežijú v dobrom zdraví, s minimálnym rizikom vzniku rakoviny, cukrovky, infarktu a mŕtvice. Keďže tieto choroby ovplyvňujú aj iné faktory, nie len strava, ich výskyt sa nikdy nedá úplne vylúčiť.

V prípade obmedzenia kalorickej stravy však nehovoríme o drastických diétach. Je dokázané, že čím skôr s takými diétami začnete, tým viac vám tento spôsob stravovania ovplyvní aj schopnosť mať deti. Drastické diéty preukázateľne znižujú plodnosť, hlavne u žien. Hovoríme o strave bohatej na ovocie, zeleninu, chudé mäso, strukoviny, prospešné tuky, o obmedzení nezdravých tukov a bielej múky.

A ešte jedna podstatná vec. Ak chcete žiť dlhšie a kvalitnejšie, so zdravým stravovaním obohateným o aktívny pohyb nestačí začať v šesťdesiatke! Správne stravovacie návyky treba pestovať od detstva. A kto by namietal, že naši starí rodičia raňajkovali oškvarky, na obed si dali kus slaniny a dožili sa skoro stovky, mal by si uvedomiť, že ich životný štýl bol úplne iný ako náš. Naši dedovia sa síce už pred východom slnka zásobili obrovským množstvom tukov a kalórii, ale do obeda ich pri ťažkej, fyzicky náročnej práci aj „vypotili“. Naopak my, pri našom pohodlnom, sedavom spôsobe života, počas ktorého sa viac vozíme ako chodíme sa s ich kalorickým výdajom nemôžeme ani len porovnávať.

Autor: Alžbeta
foto:
Ingimage

Diétnejší život = dlhší život