Dať si ušiť šaty

Je zvláštne, ako to znie… Možno trochu povýšenecky, možno trochu pansky a možno sa mi to len zdá. Možno to znie úplne normálne a možno to aj veľa žien robí. Ale v mojom okolí to rozhodne častý jav nie je. A predsa. Nie je to krásna predstava mať šaty len pre seba, len moje, len pre mňa ušité?

 

Na mieru
Nechať si ušiť šaty je absolútny opak toho, ako sme zvyknutý k šatám pristupovať – zoženiem ich okamžite, vyberiem si z nekonečného množstva tovaru a zaplatím za to 10, 20, 30 €, podľa toho ako veľmi ich chcem alebo „potrebujem“. Netuším kto a za akých podmienok mi ich ušil. Dokonalá fast fashion.

Keď si chcem dať ušiť šaty, je to presne naopak. Najskôr si musím vybrať človeka, ktorý mi ich ušite. Stretnúť sa s ním, počkať na návrh, vybrať spoločne s ním látku a potom čakať…V podstate ani dopredu neviete, koľko budú stáť, ale ani to neriešite. Máte pocit, že krajčírka je vaša kamoška. Vidíte ako pracujú jej ruky, vidíte ako premýšľa, ako sa vám snaží vyhovieť. Dokonalá slow fashion.

 

Výsledok stojí za to!
A keď sa konečne ušijú, je to skvelý pocit. Máte šaty, ktoré sú len vaše. Ktoré dokonale zakryjú každý váš nedostatok a naopak vyzdvihnú každú časť postavy, na ktorú ste pyšná. A máte ich navždy. Pretože aj keď priberiete alebo schudnete, stačí sa len vybrať za vašou krajčírkou, teraz už aj kamoškou a ona ich utiahne, popustí, čokoľvek.

Každému by som dopriala mať jedny takéto šaty, je to sen!

 

Zdroj:AVE
Foto: instagram @ushyte, @kristinaptacin