Kedy dať dieťa do školy?

Kedy dať dieťa do školy?

Túto otázku riešia mnohí rodičia, ktorých detí oslávia šieste narodeniny v lete alebo v septembri. Je toto ten správny čas nastúpiť na loď plaviacu sa školskými vodami? Nebude lepšie ešte jeden rok počkať?

Väčšina odpovedí v mojom okolí znie – len nech ide, lebo keď tam pôjde ako sedemročný, bude sa nudiť! Keď sa bude nudiť, nebude sa sústrediť na vyučovanie a výsledkom bude nezáujem o školu a zlý prospech. Otázka však znie, prečo by sa vaše dieťa malo nudiť? Úlohou učiteľa je zaujať dieťa, vtiahnuť ho do vyučovania tak, aby jeho myšlienky nemali šancu rozbehnúť sa iným smerom než je zámer pedagóga. A tu nasleduje úvaha o tom, akú školu vybrať, aby ste v nej natrafili práve na takého vyučujúceho.

Skôr ako sa takými analýzami dostanete do stresu a zainvestujete do alternatívnej školy, ktorá bude stáť viac ako mesačná splátka hypotéky na váš dom, skúste sa zamyslieť nad tým, aké vzdelanie ste na základnej škole dostali vy. Koľkí z nás chodili na obyčajné školy, dokonca do jednotriedky a dnes sú z nich úspešní ľudia. V podstate je jedno, či vaše dieťa bude študovať v „Hornej Dolnej“ alebo na súkromnej škole v hlavnom meste, ktorá dosahuje skvelé výsledky v monitore. Úspech vášho dieťaťa závisí z väčšej časti od neho samého, potom od vás, vášho vedenia k učeniu a napokon aj od učiteľa. Ale, ruku na srdce, ľudia sú rôzni, všade, aj v tých najlepších školách nájdete aj učiteľa roka, ale aj takého, kvôli ktorému by ste si najradšej vybavili zbrojný preukaz.

A čo sa stane, keď svoju ratolesť dáte do školy ako skoro sedemročné, či až ako sedemročné? Získa jeden rok detstva k dobru, o niečo dlhšie si užije mladosť a o niečo kratšie bude robiť na dôchodok, ktorého sa aj tak len horko-ťažko dožije. Za ten rok mu nič neujde, nič nezmešká. Radšej nech je na čele ako v závese. Radšej nech vyčnieva ako sedemročný prvák ako by mal zaostávať ako šesťročný ešte na školu nepripravený žiak. Aj psychológovia tvrdia, že riadiť sa netreba vekom, ale psychickým vývojom, zrelosťou dieťaťa.

Ak je šesťročné dieťa stále hravé, bez záujmu o veci a činnosti, na ktoré sa treba sústrediť, nesiľte to, netlačte ho do niečoho, na čo ešte nedorástlo a nedospelo. A keď je ani nie šesťročné dieťa už tak vyspelé, že mentálne sa nachádza na úrovni minimálne sedemročného a má očividný záujem posunúť sa ďalej, dajte ho otestovať. Neriaďte sa svojimi túžbami a predstavami, ani tým, ako sa rozhodli vaši susedia či kamaráti pri rovnako starých deťoch. Riaďte sa svojim rodičovským inštinktom a počúvajte o niečo pozornejšie potreby svojho potomka. S odbornou pomocou a radou od pedagogického psychológa sa určite správne rozhodnete a do školy ho dáte v akurátnom veku.

Autor: Alžbeta
Foto: Shuterstack