Čoraz viac šesťdesiatnikov si hľadá prácu

Naši starí rodičia sa v tomto veku venovali už len vnúčatám, záhradke a pravidelnej návšteve kostola. Dnes si čoraz viac ľudí po 60-tke hľadá pracovné uplatnenie, aby utiahli drahé nájmy, drahé lieky a vykryli nízke dôchodky.

Kým pred sedemdesiatimi rokmi bolo pracovne aktívnych len okolo 110 tisíc ľudí vo veku 60 rokov, dnes ich je približne 360 tisíc. Čo je horšie, rastie nie len počet stále pracujúcich seniorov, ale aj nezamestnaných starších ľudí, ktorí si ešte aj v tomto veku hľadajú prácu. Je ich viac ako 7 tisíc.  Nie je to nereálne, ale nie je to ľahké.

Najmenšie šance majú zamestnať sa vo fyzicky náročných povolaniach, ako je výroba, práca na smeny a podobne. Stále vyhľadávaní sú však seniori s odborných vzdelaním a neprekonateľnými skúsenosťami ako napríklad učitelia, profesori, advokáti, lekári. Dnes je najväčším nedostatkom starších ľudí jazykový hendikep, neznalosť cudzieho jazyk a absencia technických zručností. Tieto mínusy však môžete ľahko odstrániť.

Stačí byť aj vo vyššom veku v obraze – zaujímať sa o nové trendy, postupy, naučiť sa ovládať základné počítačové programy, spriateliť sa s internetom, rozšíriť si kvalifikáciu na nejakom kurze. Ak sa budete snažiť zapadnúť do mladšieho kolektívu, aj vy duchom omladnete, nové, spoločné ciele vás namotivujú a zabudnete pri nich aj na svoje choroby a osamelosť, ktorou mnohí v tomto veku trpia. Stačí, že opäť zažijete pocit užitočnosti a vaša tvár sa bude usmievať. A keď sa usmieva tvár, usmieva sa aj myseľ. A keďže všetky choroby vznikajú v hlave, v tej vašej, zamestnanej prácou a naplnenej spokojnosťou, žiadna pliaga nezapustí korene.

Aj ľudia po 60tke sú žiadaní ako opatrovateľky, ako recepčné, ako šikovné upratovačky do malých firiem, v ktorých stačí dvakrát do týždňa utrieť prach, ako pomocné sily v internetových predajniach, ktoré by pripravovali tovar na distribúciu a podobne. Stačí len chcieť, uplatnenie sa nájde pre každého z nás a v každom veku.

Autor: Alžbeta

Práca po 60 tke