Čo sú aminokyseliny a aká je ich úloha pri cvičení?

Zdroj obrázku: Syda Productions / Shutterstock.com

Pre športovcov sú dôležité rôzne výživové doplnky, ktoré zefektívnia cvičenie a doplnia potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Veľký význam majú aj aminokyseliny, ktoré vám podrobnejšie predstavíme v nasledujúcom článku. Aj vďaka tomu zistíte, ako a prečo by ste mali aminokyseliny užívať a komu najviac pomôžu.

 

Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny patria medzi organické zlúčeniny, ktoré sú právom označované ako základný stavebný kameň bielkovín. Ide o zlúčeniny vodíka, dusíka, uhlíka a kyslíka, ktoré v tele zohrávajú viacero významných úloh. Okrem iného sú dôležité na budovanie svalovej hmoty a jej udržanie aj pri chudnutí. Urýchľujú regeneráciu a majú podiel na ukladaní a transporte živín.

Aminokyseliny sa delia na dva základné typy –  esenciálne a neesenciálne. Telo si esenciálne aminokyseliny nedokáže vytvoriť samé, takže je potrebné doplniť ich vo forme stravy alebo výživovými doplnkami. Medzi esenciálne aminokyseliny patria, napríklad, glutamín, leucín, izoleucín či glycín.

Tento typ aminokyselín sa podieľa na zlepšení fyzických výkonov aj na znížení rizika oxidačného poškodenia šliach a svalov. Neesenciálne aminokyseliny si telo vie vytvoriť, ale na to musí mať potrebné množstvo tých esenciálnych. Je preto dôležité zabezpečiť ich dostatok, aby v organizme všetky procesy fungovali tak, ako majú.

 

Prečo sú aminokyseliny dôležité pre športovcov?

Rovnako, ako sú pre športovcov dôležité proteíny, významnú úlohu zohrávajú aj aminokyseliny. V konečnom dôsledku jedno s druhým súvisí. Samotné proteíny patria medzi najkomplexnejšie molekuly v ľudskom tele a môžu obsahovať 50 až 2 000 aminokyselín, vrátane 20 esenciálnych.

Ako už bolo naznačené, aminokyseliny sú súčasťou bielkovín, preto sú skutočne dôležitou zložkou výživy nielen športovcov.

Dostatok aminokyselín pomáha pri dosahovaní lepších výsledkov a získavaní väčšieho množstva energie. Užívať ich môžete aj počas tréningu, aby ste zvládli aj náročnejšie a vytrvalostné cvičenia. Na tento účel sú najvhodnejšie aminokyseliny vo forme nápoja. V ňom sa dostávajú hneď do krvného obehu, takže zvýšenie energie a sily môžete očakávať rýchlo.

Keďže aminokyseliny vám dodajú energiu, nemusíte ju dopĺňať sacharidmi. Sacharidy sú samozrejme potrebné, ale vďaka aminokyselinám ich nemusíte prijať viac, ako je nevyhnutné. Bude pre vás jednoduchšie strácať tuk, nakoľko budete mať energiu na intenzívnejší alebo dlhší tréning.

Ich prínos oceníte aj počas regenerácie, ktorá je rovnako podstatná ako samotný tréning. Vďaka nim sa svaly lepšie regenerujú a minimalizuje sa vznik svalovej horúčky.

Zdroj obrázku: itakdalee / Shutterstock.com

 

Ako užívať aminokyseliny?

Pre športovca sú dôležité najmä tri aminokyseliny — leucín, izoleucín a valín, ktoré tvoria reťazec BCAA. Tento doplnok výživy je dostupný vo forme tabliet alebo prášku rozpustného vo vode. BCAA môžete užívať pred aj hneď po tréningu, najlepšie je riadiť sa odporúčaním výrobcu. Niektoré tabletky sa užívajú aj medzi jedlami v tréningový deň. Ak si zvolíte práškovú formu, môžete si tento výživový doplnok jednoducho rozmiešať vo vode.

 

Nezabúdajte ani na ostatné doplnky pre športovcov

Je jasné, že BCAA je pre športovca viac ako zaujímavý doplnok výživy. Pre dosahovanie výsledkov sú nevyhnutné proteíny, ktoré patria medzi najlepšie výživové doplnky. Proteínové koktaily majú svoje miesto pred aj po tréningu.

Predtréningový proteín si môžete dať aj niekoľko hodín pred začiatkom cvičenia. Jeho úlohou je zabezpečiť, aby sa aminokyseliny dostali do krvného obehu a podporili syntézu bielkovín vo svaloch. Po tréningu je proteín potrebný pre regeneráciu svalov a zacelenie vzniknutých mikrotrhliniek po fyzickej námahe.

Aby ste ale dosiahli želaný výsledok, kľúčom k úspechu bude aj vaša pevná vôľa a chuť trénovať. Vaša športová obuv by preto nemala ležať v skrinke na topánky príliš dlho a rovnako, ako užívať správne výživové doplnky, aj športovať by ste mali pravidelne.

Zdroj obrázku 1: itakdalee / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: Syda Productions / Shutterstock.com