Čo ste o hot dogu nevedeli

Hot dog

Rajom  hot dogov je do dnešných dní ich pôvodné rodisko – New York. Vďaka svojej jednoduchosti, rýchlej príprave, ktorá umožňuje hravé kombinácie chutí a ľahkej konzumácii, kdekoľvek a kedykoľvek, sa rýchlo stali obľúbené po celom svete. V posledných rokoch sa hot dogové bistrá a foodtracky rozrastajú ako huby po daždi v rôznych európskych i svetových metropolách a na rebríčkoch obľúbenosti pomaly vytláčajú i populárne hamburgery. 

Milovníci dobrého jedla vedia, že hot dog nemusí byť len tradičný párok v rožku s horčicou a kečupom, tak ako ho poznáme z tradičných stánkov s rýchlym občerstvením. Toto jednoduché a skvelé jedlo je možné pripravovať a servírovať nespočetným množstvom spôsobov a každý si v ňom nájde tú svoju chuť!

Moderný hot dog vyžaduje kvalitný párok, klobásku, či iný druh údeniny, ktorá servíruje v pozdĺžne prekrojenom pečive a je bohato doplnený rôznymi omáčkami a zasypaný a doplnený množstvom zeleniny, syra či byliniek .

V rôznych častiach sveta sa používajú rôzne druhy párkov, klobások, mäsových výrobkov a údenín, pečiva, omáčok, syrov, zeleniny a ďalších prísad, základný princíp však ostáva takmer rovnaký. Je to obľúbený „street food“ pokrm, ku ktorému nepotrebujete žiadne zbytočné príbory ani taniere. Vychutnať si ho môžete vonku za behu, na pikniku v tráve alebo ním ozvláštniť každú letnú grilovačku u Vás doma.

Poďte spolu s Mecomom hľadať inšpiráciu v netradičných chutiach leta podľa hesla – čo nie je zakázané, je povolené.

Ako vznikol hot dog?
Okolo vzniku hot dogov panuje niekoľko mýtov a najstarší z nich tvrdí, že teplé párky začal návštevníkom veľtrhu v Louisiane ponúkať bavorský mäsiar Anton Feuchtwanger. Aby si však nepopálili prsty, požičiaval im na konzumáciu rukavice, ktoré si ale zákazníci odnášali so sebou. Nakoniec tento problém vyriešil veľmi šikovne a nechal si upiecť priamo na mieru žemle, do ktorých párok zapadol. Ako väčšina skvelých vecí i hot dog teda  vznikol vďaka vynaliezavosti a náhode.

A prečo hot dog?
Nemecký prisťahovalci priviezli do Ameriky nielen párky a klobásky, ale taktiež novú rasu psov, a to jazvečíkov. Práve ich nemeckým názvom „Dachshund“  sa v tej dobe nazývali i párky, teda „Dachshund sausages“. Meno tejto pochúťke však dal až karikaturista Ted Dorgan, ktorý nevedel, ako sa nemecké slovo píše a svoju kresbu zachycujúcu dianie na baseballovom štadióne nazval „red hot dog“.
www.viemecovamchuti.sk