Čo so zlou náladou…

Pandémia dáva zabrať aj psychike. Už to, že sme museli zmeniť každodenný režim, mnohým prekáža. Niekto reaguje podráždenosťou, niekto je letargický, nič ho nezaujíma. Poruchy nálady a psychická nepohoda môžu postihnúť nejedného z nás, aj toho, čo v minulosti nemal takéto problémy…

 

Podľa lekárov poruchy nálady – nižšia citová stabilita, môžu mať príčinu v podnete z vonkajšieho prostredia. Veľakrát súvisia aj s temperamentom alebo s určitým životným obdobím, ktoré človek prežíva. A zmeny nálady sú podmienené tiež okolím,  s akými ľuďmi človek žije v domácnosti, alebo s akými ľuďmi sa stretáva. Poruchy a zmeny nálady sa prejavujú buď eufóriou, keď človek pociťuje aktivitu a je príliš nabitý energiou alebo depresiou. Vtedy sme smutní, nič nás nezaujíma, nič nás nebaví. Odborná literatúra hovorí, že poruchy nálady a zmeny nálady sú typické pre rôzne psychiatrické a duševné poruchy. No, nemusíte sa ľakať. Lekári upozorňujú, že nie vždy ide o poruchu alebo psychické ochorenie. Niektoré poruchy nálady môžu vyplývať zo stresových a vypätých situácií. Vzniknú ako reakcia na aktuálnu záťažovú situáciu. A to práve všetci prežívame. Pre covid sú zavreté fitnescentré i plavárne, a tak mnohí nemôžu ísť na obľúbenú hodinu pilatesu či zaplávať si v bazéne.

 

Ako z toho von?
Človek si však vie pomôcť v každej situácii. Na psychickú nepohodu a poruchy nálady spôsobené zlou situáciou pomôžu aj niektoré jedlá. Mliečne výrobky, čokoláda, banány, ovsené vločky, vajíčka, ryby, oriešky i semienka. Tieto potraviny obsahujú aminokyselinu tryptofán v prírodnej forme, ktorá sa v tele mení na serotonín – hormón šťastia. Samozrejme, pri čokoláde dajte pozor na kalórie, pretože vyššia ručička na váhe by vám tiež spôsobila zlú náladu. Stávka na serotonín sa však určite vyplatí. Vedci už dávnejšie vo viacerých odborných štúdiách potvrdili, že za pocit šťastia je až spolovice zodpovedný hormón serotonín. Väčšina hormónu sa tvorí v mozgu, no jeho produkciu možno aj cielene podporiť. Už tým, že pozmeníme jedálny lístok, veď ovsené vločky sú na raňajky výborný tip. Obsahujú okrem iného aj vlákninu a veľa vitamínu B, ktorý dobre vplýva na nervovú sústavu.

Ďalšou možnosťou je pohyb na čerstvom vzduchu. Takže, aj keď sú telocvične zavreté, nájdite si chvíľku a choďte sa aspoň poprechádzať okolo domu, či bytu. Dobrý liek na krátkodobé poruchy nálady a psychickú nepohodu je spánok. Nedostatok kvalitného spánku a odpočinku sa totiž veľmi výrazne prejavuje na nálade. Určite však zlú náladu neriešte alkoholom, to by ste sa dostali do slepej uličky.

Autor: -aka-