Čo so suchou pleťou?

Mráz, vietor, nižšia vlhkosť vzduchu a zmeny teploty pri prechode z vykúrenej miestnosti do chladu a naopak – to všetko neprospieva pokožke. Ak si chceme udržať aj v zime krásnu, vyživenú a jemnú pleť, musíme ju dostatočne chrániť a primerane sa o ňu starať

 

Zase hydratácia

Píšeme o nej pomerne často – a áno, aj v zime ide najmä o hydratovanie. Opäť je na prvom mieste dostatok vody. Pokožka by nikdy nemala byť smädná, preto pite aj v zime. Tekutiny sú prioritou v lete, ale nesmieme ich zanedbávať ani v chladných dňoch. Noste so sebou fľašu vody, prípadne teplý čaj. Pre správny účinok pite pomaly a postupne, nie nárazovo.
Doma zabezpečte dostatočnú vlhkosť vzduchu. Ústredné kúrenie a priestorové ohrievače extrémne vzduch vysušujú a trpia tým nielen dýchacie cesty, ale aj pokožka. Pomôcť môže zvlhčovač vzduchu, pritom na výber je viacero možností – parný, ultrazvukový alebo najnovšie modely práčok a zvlhčovačov vzduchu, ktoré pracujú na princípe prirodzeného vyparovania vody. Rýchlou pomôckou je aj miska s vodou na radiátore a vlhký vzduch pomáhajú vytvárať aj zelené rastliny.

 

Horúci kúpeľ

Je to, čo pokožke v zime neprospieva, hoci máme pocit, že ho potrebujeme najviac. Horúci kúpeľ je síce po príchode z mrazivého počasia príjemný, ale príliš teplá voda ničí ochranné vrstvy pokožky. Máločo zbaví pokožku hydratácie tak drasticky ako dlhé sprchovanie chlórovanou vodou. Skúste znižovať teplotu vody, aby bola len príjemne teplá. Ak sa horúcej sprchy neviete vzdať, umývajte si v chladnejšej vode aspoň ruky. Aj v prípade kúpeľa zvoľte len teplú, nie horúcu vodu. Ak do nej pridáte niekoľko kvapiek oleja, alebo jedlú sódu, namáhanú pokožku výborne upokoja.

 

Krémové mlieka

V zimných mesiacoch odložte odličovacie prípravky s alkoholom. Ten pokožku odmasťuje a slabne jej prirodzený ochranný film, vysušuje ju a dráždi. Siahnite radšej po jemnej micelárnej vode. Aj čistiace gély so sťahujúcim účinkom môžu pokožku vysušovať a spôsobovať jej podráždenie. V zime používajte krémové čistiace prípravky obsahujúce viac hydratačných látok. Pokožke dodajú okamžite potrebnú vlhkosť. V prípade suchej pokožky zvážte šetrné olejové čističe na odstránenie nečistôt a mejkapu bez vysušenia pleti.

 

Píling a výživa

Jedným zo znakov zimy je suchá a šupinatá koža. Ako sa šupiniek zbavíte? Pílingom. Ten je v zime ešte potrebnejší ako v lete. Pri pravidelnej aplikácii zbavíte pokožku  starých buniek, bude pružnejšia a rozhodne sviežejšia. Po pílingu ošetrite pleť výživnými maskami. Špeciálne vitamínové, doplnené o vitamíny A a E podporujú regeneráciu kožných buniek. Práve zima je skvelé obdobie, aby ste vyskúšali aj pleťové a telové oleje, ktoré pokožku toľko nezaťažia a dodajú jej potrebnú výživu. Oleje vytvoria na koži vytvoria tenkú ochrannú vrstvu, ktorá účinne zabraňuje strate vody. Všeobecne potrebuje pokožka v zimnom období mastnejšie a o stupeň výživnejšie krémy ako v lete, pretože ju chránia pred chladom a vlhkosťou.

 

Citlivé pery

Medzi najcitlivejšie miesta v zime patria pery. Pokožka na nich je až sedemnásobne tenšia než na chrbte rúk. Pery neobsahujú tuk, ktorým by sa mohli chrániť a veľmi ľahko vysychajú a praskajú. Noste preto so sebou stále balzam na pery a použite ho kedykoľvek, keď sa ochladí. Prírodné oleje pery bezpečne ochránia. Najvýraznejší účinok má tradičný jelení loj s jedinečnou receptúrou. Vytvára vynikajúci bariérový a hydratačný efekt a popukané pery dostane rýchlo do formy. V prípade potreby ho môžete použiť aj na popraskané, zimou vysušené prsty, prípadne ho aplikovať na líca, nos a čelo.

 

Ruky v teple

Nielen tvár, väčšej záťaži sú vystavené aj ruky. Ak si nevezmete rukavice, pokožka rúk dostáva riadne zabrať. Je totiž slabšia než koža na zvyšku tela, a preto je v nej menej mazových žliaz. Zvlášť v chladnom a suchom počasí je ťažšie udržať ruky hydratované. Nízke teploty spôsobujú svrbenie, popraskané a boľavé miesta,  dokonca ekzém. Okrem rukavíc nezabúdajte po každom umytí rúk použiť kvalitný krém. Ak si ho postavíte na umývadlo hneď vedľa mydla, určite naň nezabudnete. Aspoň raz do týždňa doprajte rukám príjemný kúpeľ v zohriatom oleji.

 

Hodvábne chodidlá

Nevidno ich, ale aj ony potrebujú v zime viac starostlivosti – chodidlá. Používajte mastný krém na hydratáciu a pravidelne aj píling, ktorý z nich odstráni odumreté bunky. Ak chcete získať naozaj hebké nohy, naneste si pred spaním na chodidlá dostatočné množstvo hydratačného prípravku a obujte si na noc ponožky. Ak nohy pod ponožkami zabalíte do potravinárskej fólie alebo mikroténového vrecka, chodidlá budú po zobudení ako hodváb.

Zdroj: aka