Čo s nadbytkom jahôd, čerešní, reďkoviek? Skúste ich usušiť, zmraziť alebo zavariť

Slováci milujú záhradníčenie a možnosť vypestovať si vlastné ovocie, zeleninu a bylinky ocenia nielen rodiny s deťmi alebo priaznivci zdravého životného štýlu. Najlepšie totiž chutí jahoda priamo zo záhonu a nie je nič lahodnejšieho, než sa zahryznúť do broskyne odtrhnutej priamo zo stromu. Paradajky z vlastnej záhradky tiež krásne voňajú, rovnako ako mrkva alebo reďkovky. Čo keď sa vám ale urodilo viac plodín, než stačíte zjesť?

Pokiaľ chcete ovocie či zeleninu zakonzervovať na dlhšiu dobu, siahnite po sušičke ovocia. „Sušičky potravín môžete využiť nielen na sušenie ovocia, ale aj húb, zeleniny alebo byliniek. Doma nasušené potraviny sú oveľa lacnejšie a zdravšie ako kupované, zároveň presne viete, čo obsahujú. Elektrické sušičky podstatne zrýchľujú proces sušenia, ktorý v minulosti trval niekoľko dní. Teraz je to otázka niekoľkých hodín,“ konštatuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datart. Potraviny sušené klasicky na plechu navyše môžu chytiť pleseň, pretože zo spodnej strany chýba prísun vzduchu. V sušičke naopak vzduch priebežne cirkuluje a vďaka regulácii teploty pri niektorých modeloch máte celý proces sušenia pod kontrolou.

„Základný počet sít na sušenie býva rozšíriteľný až o niekoľko poschodí a výborná je aj fólia alebo miska na drobné, drvené či namixované potraviny. Sušičky využívajúce technológiu infračerveného sušenia, teda rovnaký princíp ako sušenie na slnku, uchovávajú v potravinách všetky dôležité látky ako vitamín D a minerály, u mäsa alebo rýb navyše pôsobia proti rozkladu,“ dodáva Iva Pavlousková.

Z ovocia a zeleniny si zároveň môžete pripraviť osviežujúce a vitamínmi nabité smoothie. „Veľký boom smoothie makerov začal zhruba pred tromi rokmi. Zákazníci pôvodne kupovali lacnejšie produkty, ale teraz čoraz častejšie prechádzajú na kvalitnejšie prístroje – teda s vyšším výkonom, vyššou rýchlosťou otáčok, automatickými programami alebo s funkciou samočistenia. Tiež požadujú, aby smoothie makier vedel rozmixovať aj tvrdšie suroviny, napríklad orechy, koreňovú zeleninu alebo ľad,“ upresňuje Iva Pavlousková.

Ovocie môžete spracovať aj do džúsu alebo muštu. „Pomôžu vám s tým odšťavovače, ktoré šťavu oddelia od zvyšnej vlákniny. Tú môžete buď vyhodiť, alebo spracovať napríklad na drť,“ opisuje Iva Pavlousková. „Vyberať môžete z dvoch typov odšťavovačov: odstredivého a šnekového. Ten prvý vytvorí osviežujúcu číru šťavu, čo ocenia ľudia, ktorým nevyhovuje konzistencia smoothie. Naopak šnekový odšťavovač vytvorí koncentrovanejšiu šťavu s väčším množstvom živín a vlákniny.“

Nastrúhať zeleninu, zamiešať cesto na ovocný koláč, restovať zeleninu, pripraviť kompót, rozmixovať smoothie či polievku v mixéri alebo variť v pare dokáže aj multifunkčný robot. Využijete ho navyše celoročne, nielen počas letnej sezóny.

Šnekový odšťavovač Bosch MESM731M
Technológia pomalého odšťavovania zaistí šetrnú extrakciu šťavy s vyťažením maxima vitamínov. Páčkou MixControl si nastavíte požadovanú hustotu džúsu alebo smoothie. V balení nájdete 3 filtre: jemný, hrubý a sorbet. Čistenie je veľmi jednoduché, po skončení používania stačí naliať vodu dovnútra prístroja a gumová stierka pri svojom otáčaní očistí celý priestor vrátane stien nádoby. Cena je 188,90 €.
Všetky produkty zoženiete v kamenných predajniach Datart alebo na www.datart.sk.