Čo rozdeľuje mužov a ženy?

Aj vy chcete mať pohodový partnerský vzťah?
To je ale otázka, však? Jasné, že chceme. Len občas nevieme ako na to.
Množstvo zaujímavých postrehov a tipov ponúka vo svojej knihe 5xP. Prvá pomoc pri partnerských problémoch Gustáv Murín. Na konte má už 5 kníh o partnerských vzťahoch a sexualite, ktoré vyšli na Slovensku i v Česku.

Muži vyčítajú ženám, že nedokážu šetriť a ženy zase tvrdia, že sa to (pri dnešných cenách) ani nedá. Pravda je kdesi uprostred. Chápem, že je to ťažké, stať sa z obletovanej a darčekmi zahŕňanej slečny finančne zodpovednou pani. Aj keby išlo všetko hladko a dobre, muž a žena sa pre peniaze ešte veľakrát pohádajú, píše G.Murín a poukazuje, že práve rozdiely medzi mužmi a ženami bývajú často najväčším kameňom sváru.

Tak poďme na skutočné mužské nedostatky, ktoré majú súvis s peniazmi.

Napríklad – majú slabú predstavivosť. Nejdú im do hlavy ani celkom jednoduché situácie, ktoré ich v manželstve čakajú. Mali by totiž vedieť, že po vydaji je žena síce stále v niečom novom, ale zásadne si nikdy nič nové nekupuje. Vždy je to buď dar od priateľky, alebo tie šaty, čo mala už pred desiatimi rokmi, len manžel-ignorant si to nevšimol, prípadne sa naskytla skvelá kúpa v sekáči, alebo šiel okolo bezdomovec s ušľachtilým srdcom a tú fajnovosť jej venoval…

A aby sme nezabudli, muži sú aj zadubenci. Nechápu ani to, že ženy im síce v manželstve zoberú všetky peniaze a väčšinu minú na pre ne veľmi podstatné veci, ale popri tom nezabúdajú ani na nich. Väčšinou ide o niečo, čo by bolo treba aj tak raz kúpiť – napríklad ponožky či slipy.

A ešte – muži sú aj prostoduchí. Nedokážu pochopiť dve navzájom sa vylučujúce pravdy. Žena chce iba to, aby muž zarábal a zároveň sa venoval rodine. V praxi to, žiaľ, dopadá tak, že muž buď pracuje a potom o ňom rodina nevie, alebo sa venuje rodine, a potom rodina nevie o peniazoch. A tento rozpor je spoľahlivým zdrojom nekonečných sporov.

A čo ženy a ich nedostatky?
Priemerná rýchlosť manželky v obchode je 70 eur za hodinu. To je len odhad.
Preto americké The Consumer Reports National Research Center spracovalo veľkú štúdiu z predvianočných nákupov. Do tých sa ochotne vrhá 78 percent žien, ale len 21 percent mužov. Až 42 percent žien strávi sviatočnými nákupmi desať a viac hodín. To zvládne necelá tretina mužov. Takže takmer polovica žien takto spoľahlivo minie viac ako 700 eur? Opäť len odhad.

Jedno je však isté. Kým muž ide za nákupom priamo, ženy úspešne kľučkujú. Na ceste za parfumom „zablúdia“ do troch butikov, dvoch darčekových obchodíkov (tristo somarín na meter štvorcový, ale ony sú nadšené!), objavia akciu na topánky, pristavia sa pri ochutnávke novej nátierky a celkom vyčerpané skončia v cukrárni. A to ten parfum ešte ani nevideli! Toto by priemerný muž nemal radšej ani len tušiť, lebo ho porazí. Toľko premrhaného času a peňazí! Je vôbec možné, aby si tí dvaja v tejto veci porozumeli?

S mužmi sa dá vyjsť. Dokonca aj keď ide o peniaze. Muži totiž nechcú vidieť účty, ale plnú chladničku. Na účty sa pýtajú, až keď niečo v chladničke chýba. Nezabúdajme, že kým žena je zberačka (preto ten nákupný „zber“), prvotné šťastie muž zdieľa spoločne s lovcom mamutov. To šťastie má meno „plné brucho“. Až potom prichádza všetko ostatné. Veď ani našej mačke nevyčítame, že chce žrať. Sýty kocúr, pokoj v dome!…

Najkritickejším bodom manželského života býva deľba práce, a najmä deľba práce okolo detí a s deťmi. Zdá sa, že to je neriešiteľný problém a príčina mnohých manželských kríz.

Zoberme si to ako krížovku.

V jednom riadku je tatko, čo každú nedeľu uteká doobeda na futbal.

V stĺpci je malá dcérka, čo sa pri mame, keď varí, sama nudí a ešte aj zavadzia.

A našla sa matka, čo tú tajničku rozlúštila. Každú nedeľu ráno dievčatko vyfintila, nabalila mu desiatu a šupla ho do opatery tatka. Tatko mohol ísť na futbal a zároveň mal kontrolu, lebo s malým dieťaťom sa po futbale nemohol na pive zabudnúť príliš dlho.

Mnohé ženy v zajatí vlastných diét trestuhodne podceňujú psychologický význam jedla pre muža. Ten je totiž v každej dobe predovšetkým lovcom. A je jedno, či sa vlečie domov s kusom mamuta, alebo honorárom za odbornú prednášku. On totiž vie, že v tento deň bol lov úspešný, veď predsa ulovil, tak kde je ten úlovok?

V takej chvíli sú dva preložené listy šalátu, ozdobené poučkami o delenej strave, donebavolajúcou nespravodlivosťou, priam provokáciou! Celý deň s tým kusom mamuta počítal a vy mu ten „žvanec“ odopriete?!

Isteže to prežije, ale nezabudne. Ani vaša mačka by vám neodpustila, keby ste na ňu pri večernom kŕmení zabudli…

Viac postrehov a tipov pre pohodovejší partnerský život nájdete v knihe 5xP. Prvá pomoc pri partnerských problémoch.