Čo robiť, ak vás ničí jarná únava?

Ak sa vás jarná únava bytostne dotkla, vedzte, že sa jej dá pekne zbaviť. Ak potrebujete po zimných mesiacoch viac energie, potom dodržujte isté pravidlá a jarnú únavu nepocítite.

Mnohí odborníci tvrdia, že jarná únava je len dôsledok zimy. Vzhľadom na to, že sme citliví na zmeny, odrazí sa to u nás po fyzickej i psychickej stránke. Je však príčinou tohto stavu len nedostatok vitamínov či slnečných lúčov v zimných mesiacoch? Ak máte tieto príznaky, treba zbystriť pozornosť, či nejde o problémy so štítnou žľazou, stres alebo anémia. Práve tí z nás, ktorí sa v zime stravovali zdravo a dodržiavali zdravý životný štýl v podobe rôznych aktivít, jarnú únavu nepocítia.

Čo teda s tými, ktorí chcú jarnú únavu nadobro vyhnať?
1, Viac energie získate dávkou denného svetla. Preto si vpusťte denné svetlo do vašich príbytkov.
2, Potrebujete veľa vitamínov, minerálov, bielkovín.
3, Aktívny životný štýl. Dostatok pohybu nie je na škodu, práve naopak. Zo začiatku postačia prechádzky, beh, resp. čokoľvek, čo vás vyženie na zdravý vzduch.

Ak sa po zime cítite vyčerpaní, nejde o žiadnu jarnú únavu, ale o deficit vitamínov. Preto máte pocit, že ste menej výkonné, fyzicky vyčerpané.

Aby sa vás jarná únava nedotkla, príp. nadobro odišla, musíte vášmu telu dodať všetko, čo mu chýba. Najviac z vitamínov vám zrejme chýba vitamín C. Práve ten zvyšuje odolnosť voči infekciám a je tiež dôležitým antioxidantom. Zaraďte si preto do vášho jedálnička zeleninu ako je aj kapusta, kel, hlávkový šalát a papriku. Okrem vitamínu C potrebujete aj vitamín A, ktorý je obsiahnutý v mrkve, v paradajkách a mliečnych výrobkoch. Tiež je nevyhnutý aj vitamín D, ktorý sa za normálnych okolností tvorí v koži vplyvom slnečného žiarenia. Nájdete ho aj v potravinách obsahujúce rybí tuk, mlieko a vaječný žĺtok. Prospejú vám aj ďalšie vitamíny, napríklad vitamíny skupiny B, ktoré sú nutné pre správne fungovanie nášho metabolizmu.

Nech je vaša strava ľahká a pestrá. Strava by mala obsahovať dostatok ovocia a zeleniny a zároveň jej pestrosť spôsobí aj konzumovanie prvých bylín, napr. pažítka, hrachové výhonky a pod.

Štúdie vôbec nepotvrdili, že jarná únava je diagnostikovaná choroba. Preto ak ste v zimných mesiacoch zleniveli, je čas na aktívnejší život, týmpádom zdravší život, lepšiu náladu a jarná únava sa vytratí.

Zdroje: http://ona.idnes.cz/jarni-unava-jak-na-ni-recept dfa-/zdravi.aspx?c=A150427_143420_zdravi_pet, http://primar.sme.sk/c/3821649/je-to-skutocne-jarna-unava.html#ixzz3YyhkCCSr

Foto: http://www.curademiere.ro/wp-content/uploads/2015/02/astenie-de-primavara.jpg