Čo robiť a naopak nerobiť v krízovej situácií, keď dieťa ochorie a v domácej lekárničke príslušné lieky chýbajú?

Rozštvrtené tabletky ibuprofénu deťom nedávajte, upozorňujú lekárnici z MojaLekáreň.sk v reakcií na krízu s dostupnosťou liekov pre deti.

 

V lekárňach nie sú dostupné sirupy ani čípky proti bolesti a horúčke pre malé deti. Chýbajú prevažne liečivé prípravky, ktoré obsahujú látku ibuprofén. Potvrdzuje to tiež MojaLekáreň.sk, prvá lekáreň na slovenskom internete, ktorá má skladom jahodovú suspenziu Nurofen Junior. Nedostupné sú žuvacie tablety Nurofen, pomarančový sirup Nurofen Junior a tiež čípky. „Dlhodobá nedostupnosť týchto liekov núti rodičov siahnuť do zásob v domácej lekárničke, deliť a drviť tablety ibuprofénu pre dospelých, čo rozhodne nie je ideálne riešenie,“ tvrdí Mgr. Pavla Horáková, lekárnička a koordinátorka online poradne na MojaLekáreň.sk.

Čo robiť a naopak nerobiť v krízovej situácií, keď dieťa ochorie a v domácej lekárničke príslušné lieky chýbajú? Jedným z riešení je rozštvrtenie tablety lieku s rovnakou účinnou látkou pre dospelých. To je však iba zdanlivo jednoduché riešenie. Lekárnici ho rozhodne neodporúčajú. „Rozdrvená tableta má pre deti výraznú pachuť, čím ľahko príde k tomu, že deti prášok vypľúvajú. Následne rodič nie je schopný presne povedať, koľko účinnej látky dieťa užilo,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková. Malé deti mávajú, až na výnimky, problém s prehĺtaním tabliet, kapsúl aj toboliek. Jednoduchý nápad sa tak veľmi rýchlo zmení na zložitú úlohu s neistým výsledkom.

V prípade, že rodičia nájdu v lekárničke zbytky liekov pre deti, je dôležité dôkladne skontrolovať ich dobu expirácie a spôsob skladovania. „Vyhnete sa podávaniu liekov s prepadnutou expiračnou dobou, ktoré vám doma zostali od poslednej choroby. Expirovaný liek už nemusí byť účinný,“ upozorňuje lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Čo teda robiť a ako dieťaťu znížiť horúčku či stlmiť bolesť? Jednou z účinných variant je kúpiť v lekárni adekvátnu náhradu za chýbajúci liek. „Na bolesť a horúčku sú rovnako účinné liečivé prípravky s obsahom paracetamolu,“ odporúča lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Rodičia sa tiež môžu obrátiť na skúsených lekárnikov v online poradni na MojaLekáreň.sk. „V tejto situácií riešime v online poradni 10 podobných otázok denne. Rodičom radíme – okrem podania vhodných liečiv – tiež znižovať dieťaťu horúčku pomocou zábalov a obkladov,“ dopĺňa lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Podľa dostupných dát MojaLekáreň.sk je zrejmé, že Slováci na situáciu s chýbajúcimi liekmi pre deti rýchlo reagovali a nákupy zobrali útokom. Koncom augusta predaj týchto liečiv prudko vzrástol – pomarančová Nurofen Junior suspenzia za posledný mesiac skočila v predaji o viac ako 100 %, od marca dokonca štvornásobne. Rovnako aj ibuprofénovým čípkam pre deti stúpol predaj za posledný mesiac dvojnásobne. Z dát je tiež viditeľné, že predaj sa presúva k položkám, ktoré sú stále dostupné. „Skladom máme stále suspenziu s ibuprofénom pre deti od 3 mesiacov a 5 kg na zníženie horúčky a bolesti. Zásoby sa však každým dňom výrazne znižujú,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková.

MojaLekáreň.sk ponúka aj liečivé prípravky s paracetamolom vo forme čípok (pre deti od 15 kg), suspenzie (pre deti od 3 mesiacov a 5 kg) aj tablety (pre deti od 3 rokov a 9 kg).

Podľa informácií, ktoré má MojaLekáreň.sk k dispozícií, by prvé lieky pre deti s účinnou látkou ibuprofén mali byť opäť dostupné v priebehu septembra a ďalšie druhy liečiv pre deti dodávatelia postupne naskladnia do novembra.

 

Čo (ne) robiť v krízovej situácií, keď nezoženiete lieky pre deti s ibuprofénom:

  • Horúčku deťom znižujte pomocou studených zábalov a obkladov.
  • Na bolesť a horúčku podávajte lieky pre deti s účinnou látkou paracetamol.
  • V domácej lekárničke skontrolujte expiračnú dobu liekov pre deti s ibuprofénom a overte správny spôsob ich skladovania.
  • Lieky s prepadnutou expiračnou dobou deťom nepodávajte. Nemusia už byť účinné.
  • Nedrvte deťom tablety ibuprofénu pre dospelých. Prášok je horký, deti ho vypľúvajú, a preto nie je možné presne určiť, koľko účinnej látky dieťa už užilo.

 Zdroj: Helena N.