Čo nám ponúka príroda na reštart po zime?!

Je všeobecne známe, že príroda ma liek na všetko a tak už od skorej jari je pripravená nám pomáhať. Dnes si pozrieme čo je k dispozícií a ako nám to prospeje. Veď na lúkach i záhradkách sa už objavili prvé bylinky.

Na lúke, ale aj na trávniku sa už objavili drobné nežné kvietky sedmokrásky obyčajnej. Kvety sú biele s rúžovým okrajom a sú liečivé. Zberajú sa kvety s krátkymi stonkami. Kvetné súbory obsahujú horčiny, sliz, flavonoidy, saponíny, rôzne organické kyseliny, minerálne látky, inulín a aj cukor. Tieto látky sú veľmi vhodné práve na jar, lebo napomáhajú k zvýšeniu látkovej premeny v pečeni a tiež pri chorobách žlčníka. Pomáha aj pri zápale dýchacích ciest a kloktaním utíšime zápaľ hrdla a ďasien.
Používame ju aj v kuchyni na ozdobu jarných šalátov .

Púpava rastie všade a niekedy s ňou neúspešne bojujeme hlavne v záhradkách a na trávniku. Vyskytuje sa od nížin až po vysokohorské polohy. Zberáme celé rastliny, pred kvitnutím aj s koreňom a po kvitnutí kvety na sirupy, listy do šalátov. Púpava obsahuje éterické oleje, sliz, triesloviny a inulín, ale hlavne zmes horčín taraxacín.  Tiež sa teda používa pri detoxe, nechutenstve a žaľudočných problémoch. Šťava alebo listy sa používajú na jarné kúry. Pomáha hlavne pri chorobách žlčníka, pri zápale pečene, tiež katare žalúdka, chorobách obličiek a aj srdca. Taká malá vytrvalá rastlinka a toľko sily v nej je pre nás prichystaných.

Medvedí cesnak, ľudovo nazývaný aj lenek, je určitým poslom jari. Práve na jar si naše telo žiada prečisťovanie a toto nám umožní táto zdravá rastlina. Listy medvedieho cesnaku sú podobné konvalinke, vyrastajú priamo z podlhovastej cibule, sú obalené bielymi priehľadnými šupkami. Stonka je hladká, vysoká až 30cm. Nájsť ho môžeme na vlhkých lúkach, v tienistých, listnatých a horských lesoch. Okamžite zacítite jeho prenikavú cesnakovú vôňu. Z pôdy vyrastá v mesiacoch apríl a máj. Kvety zbadáme uprostred mája.
V tejto rastline sa skrýva liečivá sila, ktorú by sme mali využiť. Prečisťuje, lieči chronické kožné choroby. Liehový výťažok z cesnaku medvedieho môžeme využiť napríklad na podporu pamäte. Ak máte problémy so žalúdkom, užitie tejto rastliny naň pôsobí veľmi priaznivo. Rovnako pomáha pri prudko prebiehajúcich a chronických hnačkách, pri zápchach, ktoré spôsobujú vnútorné kŕče. Celkovo zlepšujú črevný systém.
Pomáha aj pri nespavosti, znižuje vysoký tlak. Pri ťažkostiach s dýchaním a zahlienených pľúc je veľmi účinné víno z tejto liečivej rastliny. Detoxikuje a dezinfikuje celý organizmus.

Už nám zostáva si len zobrať si košíček a ísť sa prejsť do najbližšieho lesíka, parku a nazbierať si zopár čerstvých byliniek. Už po 14 dňoch konzumácie čerstvých byliniek budete cítiť výraznú pozitívnu zmenu!

Pripravila Inka
Zdroj: Max Engemann, Liečivé sily prírody; Mária Trebenová, Zdraviez božej lekárne;