Čo nám kradne pozornosť? A ako sa lepšie sústrediť?

Nedostatok spánku má obzvlášť hrozné účinky na deti. Dospelí naň obyčajne reagujú ospalosťou, ale reakciou detí býva obyčajne hyperaktivita. „Chronicky ich oberáme o spánok, takže nie je šokujúce, že sa u nich prejavujú príznaky jeho nedostatku – predovšetkým (ne)schopnosť venovať niečomu pozornosť.“

 

V dnešnej dobe sa na túto tému uskutočnilo množstvo vedeckých výskumov. Celkovo strácame pozornosť a nechávame si ju kradnúť nielen technológiami, sociálnymi sieťami, ale aj ďalšími zbytočnými spôsobmi.

Ak máte aj vy máte problém sústrediť sa a myšlienky vám neraz poletujú, zabiehajú, neviete dokončiť projekt, úlohu… odporúčame siahnuť po knihe Ukradnutá pozornosť.
„Uvedomil som si, že vo všetkých knihách o pozornosti, ktoré som si prečítal, chýbali informácie o tom, ako zlepšiť vlastné sústredenie. Táto diera bola obrovská,“ tvrdí uznávaný medzinárodný autor Johann Hari a tak začal skúmať, robiť rozhovory, cestoval po svete.
Výsledkom je jeho nová kniha.

Tak ako mnohí z nás, aj Johann Hari zistil, že neustále presúvanie pozornosti z mobilu na televízor či iné zariadenie a z jednej internetovej stránky na druhú je ubíjajúci a deprimujúci spôsob života. Vyskúšal najrôznejšie svojpomocné riešenia – dokonca sa na tri mesiace vzdal svojho telefónu –, ale zdalo sa, že nič nefunguje.
Hari sa teda vydal na cestu okolo sveta, aby urobil rozhovory s poprednými odborníkmi na ľudskú pozornosť, a zistil, že všetko, čo si myslíme, že o tejto kríze pozornosti vieme, je nesprávne.

Hari zistil, že existuje 12 hlbokých príčin tejto krízy pozornosti, od pozvoľného úpadku predstavivosti až po rastúce znečistenie prostredia, ktoré nás pripravili o časť pozornosti. „Dospel som k presvedčeniu, že tento problém môžeme z dlhodobého hľadiska vyriešiť len vtedy, ak týmto silám porozumieme a následne im spoločne zabránime ďalej nás ovplyvňovať,“ dodáva.

V knihe Ukradnutá pozornosť predstavuje disidentov zo Silicon Valley, ktorí sa naučili heknúť ľudskú pozornosť, a veterinárov, ktorí diagnostikujú psom ADHD. Skúma favelu v Riu de Janeiro, kde všetci stratili pozornosť mimoriadne surrealistickým spôsobom, a kanceláriu na Novom Zélande, ktorá objavila pozoruhodnú techniku na obnovenie produktivity pracovníkov.

Čo je však kľúčové, Hari sa dozvedel, ako môžeme získať svoju pozornosť späť – ako jednotlivci, aj ako spoločnosť –, ak sme odhodlaní o ňu bojovať.

Keď v Moskve robil rozhovor s terajším najdôležitejším filozofom pozornosti na svete, Dr. Jamesom Williamsom, ktorý sa na Oxfordskej univerzite zaoberá filozofiou a etikou v technike, tak mu povedal: „Ak chceme robiť to, na čom nám skutočne záleží, v akejkoľvek oblasti, v akomkoľvek kontexte života, musíme byť schopní venovať pozornosť správnym veciam… Ak to nedokážeme, tak je potom ťažké čokoľvek spraviť.“

A presne tým smerom sa vás snaží navigovať táto kniha. Aby ste sa vedeli sústrediť a dosahovať lepšie výsledky.

Milan Buno, knižný publicista