Citrón- domáci prostriedok na pestovanie krásy

Citrón je výborným domácim liekom, obsahuje vitamín C a má skutočne liečivú silu, pomáha nám vybudovať si lepšiu imunitu. Využívame ho najmä vtedy, ak sa necítime najlepšie, no citrón sa však dá použiť aj pri pestovaní krásy. Zosvetľujúce účinky citrónovej šťavy poznali už naše babičky, keď si jeho šťavou bielili pehy. Cisárovná Sisi využívala citrónovú vodu, aby mala krásnu pleť. Je skutočne výbornou domácou medicínou a pomôže nám aj k omladnutiu.

 

Citrónová šťava je známa svojím bieliacim účinkom, preto sa používa ako prísada do rôznych krémov a pleťových masiek. Citrónovou šťavou môžete odstrániť tmavé fľaky z rúk i z tváre, dokonca aj hnedé fľaky na koži. Pokožka sa vďaka nej zjemní, preto si ju môžete pridať do krému na zjemnenie pokožky.

Aj samotným zubom môžete dopomôcť k belšiemu vzhľadu, ak do pohára s citrónovou šťavou zmiešate aj sódu bikarbónu. Spravte tak aspoň hodinu po umývaní s pastou, aby mohli pôsobiť len prírodné zložky.

Ak máte problémytrávením, začnite deň tak, že si do teplej vody pridáte citrónovú šťavu. Hneď sa budete cítiť lepšie. Napriek tomu, že citróny majú kyslú chuť, pri trávení sa metabolizujú na uhličitan draselný, ktorý kyslosť neutralizuje a chráni tak výstelku tráviaceho traktu.

Citrónovú šťavu môžete použiť aj na umývanie vlasov. Namiesto šampónu si ju nalejte na vlhké vlasy, tie si potom opláchnite vodou s prísadou bóraxu, ktorý zmäkčuje tvrdú vodu. Vlasy budú hebké a príjemné na dotyk. Blondínky môžu citrónovú šťavu použiť aj na prirodzené zosvetlenie. Ak vám vypadávajú vlasy, zmiešajte ho s kokosovým mliekom.

Použite ju aj na umývanie pokožky, ktorá tak dosiahne osviežujúci účinok. Večer si do studenej vody nakrájajte pol citróna a ráno si touto vodou umyte tvár a telo. Nechajte ju vsiaknuť do pokožky a vyschnúť. Citrónová voda vám vzpruží uvoľnené svaly, vyhladí drobné vrásky, a zároveň upokojí. Ak máte suchú pleť, zmiešate 3 čajové lyžičky citrónovej šťavy s rovnakým množstvom medu. Pridajte  k tomu pol pohára rozmixovanej varenej kapusty a naneste si to na tvár a dekolt. Po desiatich minútach opláchnite vlažnou vodou.

Na mastnú pokožku zasa použite pol čajovej lyžičky kurkumy, dva diely citrónovej šťavy a tri papáje. Túto masku treba nechať pôsobiť dvadsať minút a opláchnuť. Čierne uhry, ktoré vás trápia, môžu byť už minulosťou, ak rozrežete citrón a budete ním masírovať postihnuté miesta. Tvár si dôkladne opláchnite vodou a proces opakujte každý deň. Zmes vajíčka a pol lyžice šťavy zamedzuje tvorbe vrások. Ak zmiešate citrónovú šťavu s glycerínom, získate výborný liek na popraskané pery.

Citrón má veľa priaznivých účinkov, zvyšuje obranyschopnosť, osviežuje, omladzuje a tiež krásne vonia. Okrem pridania do čajíkov si ho pridajte aj do kúpeľa. Ak chcete mať krásnu pokožku, zdravé lesklé vlasy, nechty  a pery, využite ho dôkladne  a budete samy prekvapené z výsledkov.


Autor:
INA
Foto: Shutterstock.com