Čisté alebo ako miešaný drink? Letné brandy je plné prekvapení

Letná nálada a dlhé teplé večery lákajú na pohárik čohosi dobrého. Pomedzi drinky miešate smiech a či už sa vyberiete vo dvojici von alebo pozvete priateľov k sebe, možno rozmýšľate, na čom si pochutnať tentoraz. Padlo vám do oka brandy? Doprajte si ho tak, aby bol pôžitok čo najväčší. Poradíme vám, ako piť brandy aj v teplých mesiacoch a objaviť jeho čaro.

Ak radíte seba alebo svojich potenciálnych hostí medzi skutočných fajnšmekrov, môžete si pochutiť na čistom brandy, čo znamená bez pridania ľadu či akéhokoľvek iného nápoja. Objavíte tak skutočnú chuť tohto moku. Pre niekoho však môže byť čisté brandy ťažším pitím a bude radšej preferovať miešaný nápoj, v ktorom je výrazná chuť brandy jemnejšia. Čo môžete ponúknuť v tomto prípade?

 

Letné drinky s brandy, ktoré vás osviežia
Po inšpiráciu môžete zájsť k Angličanom, ktorí si zamilovali pitie brandy so sódou. Long drink je nesmierne osviežujúci a chuť brandy nechá smelo vystúpiť do popredia, pričom sa celý nesie v ľahkých tónoch. Alebo si vezmite príklad od šarmantných Francúzov, ktorí brandy radi miešajú s tonikom. Táto kombinácia vytvorí symbiózu horkej a sladkej chute, ktorá zaručene očarí. Do tretice, môžete namiešať farebnú sangriu, nápoj Španielov, ktorý okrem brandy obsahuje červené víno a ovocie.

Ako stvorené na letné mesiace sú kombinácie brandy s čajom, či limonádou. S brandy sa skvele dopĺňajú citrusy. Vyberaný chuťový zážitok dosiahnete, ak zvolíte „ťažšie“ brandy, teda brandy s výraznejšou aromatikou. Do drinkov sa výborne hodí ľad. Na prípravu drinkov je lepšie použiť celé kocky ľadu, lebo ľadová drť sa rýchlejšie roztopí a nápoj zriedi. Ak je nápoj príliš sladký, je možné vyrovnať chute šťavou z limetky. Má jemnejšiu chuť ako citrón a má schopnosť prepojiť sa s inou chuťou. Citrón je výraznejší a preváži chuťou nad inými ingredienciami.

Pri letnom vychutnávaní brandy však môžete siahnuť aj po čisto slovenských ingredienciách.  Lákavou voľbou je nesmrteľný bazový sirup, hroznový mušt alebo rakytníková šťava. Využite mätu, medovku či marhule zo svojej záhrady a vytvorte príjemný drink so sódou, ktorá drink s brandy odľahčí. Vďaka skvelej chuti Karpatského brandy ľahko vytvoríte hneď niekoľko osviežujúcich drinkov na spríjemnenie horúcich dní. Zopár super receptov nájdete na našom webe.

 

Ako správne piť brandy (kedykoľvek)
Ak by ste sa predsa len rozhodli pre čisté brandy, existuje niekoľko pravidiel, ktoré obyčajné pitie premenia na skutočný zážitok. Na začiatok je dôležitý výber pohára. Pre brandy je najvhodnejší pohár tulipánového tvaru, zvaný aj snifter. Jeho tvar umožňuje dokonalé rozvinutie vône vášho brandy  a necháva vyniknúť jeho žiarivej iskrivej farbe. Pohár precízne umyte a nechajte voľne uschnúť, aby sa do brandy nedostali žiadne cudzie chute a pachy. Teplota nalievaného brandy by mala byť v rozmedzí 17 až 21 °C. Brandy nechajte v pohári chvíľu dýcha a zohrievajte ho rukami. Chuť a aróma brandy sa tak príjemne rozvinú.

Ak sa chcete potešiť jeho vôňou, pridržte pohárik vo výške hrudníku a privoňajte. Zacítite kvetinové tóny. Ak zdvihnete pohárik ešte vyššie, do úrovne brady, prekvapí vás aróma sušeného ovocia. Keď si následne privoniate z blízkosti nosom, zacítite korenistú arómu vášho brandy. Po týchto voňavých radostiach je čas napiť sa!

Vychutnávať pomaly a po dúškoch. V prvom dúšku si len akoby omočte pery, aby vás sila brandy neodradila od ďalšieho pitia, to by mohla byť škoda. Ak by ste si na prvý raz odpili priveľa, taktiež by ste nemuseli správne vnímať chuť brandy pri ďalších dúškoch.

Malou „školou“ ako piť brandy môžete prekvapiť svojich priateľov, a keď im ešte namiešate ten správny drink, verte, že titul skvelého hostiteľa vás neminie.

Zdroj: Silvia P.