Čierne koktejlky – nikdy nevychádzajúce z módy

Krátke, úzke, klasické, v štýle vintage, odvážne…Je úplne jedno, aké koktejlky si oblečiete do spoločnosti na rôzne príležitosti.  Dôležité je, aby vám sadli a aby ste sa  skvelo cítili. Dodajú vám sexepíl, eleganciu a šarm. Nič nepokazíte, ak si k nim dáte výrazné doplnky, ktoré celému outfitu dodajú ten správny šmrnc. Neodmysliteľne patria do šatníka každej z nás a vy budete očarujúca, ak si zvolíte správny strih a ak si nezabudnete pred odchodom na párty či na firemnú akciu úsmev.

„Ak sa povie -‚Aké krásne šaty!‘  to znamená, že šaty sú výborné. Ale ak sa povie ‚Aká krásna žena‘, to značí, že šaty boli úspešné.“ (Coco Chanel)

 

Kam siaha ich história?

V 30.tych rokoch minulého storočia uviedla známa celosvetová návrhárka Coco Chanel svoje veľkolepé malé čierne šaty s krátkou dĺžkou, jednoduchosťou a eleganciou. Šaty od Coco Chanel boli úzke, bez prestrihaného pása s dĺžkou kúsok pod kolená. Malé čierne šaty sa stali nesmrteľnými a rovnako tak urobili nesmrteľnú značku Chanel. Veľmi skoro sa stali obľúbenými, pretože boli prejavom zdržanlivosti a elegancie. O dvadsať rokov neskôr vytvoril Christian Dior kolekciu šiat New Look, čím začala éra koktejlových šiat. Šlo o šaty, ktoré mohla žena nosiť ráno i večer. Ráno s kabátikom alebo s bolerkom, večer aj bez neho. Mali hlboký výstrih, širokú sukňu do polovice lýtok, zvýraznený pás, boli s ramienkami i bez nich. Názov súvisí s tým, že v nich chodili dámy na popoludňajšie pitie koktejlov, aj preto sa tento typ šiat využíval na rôzne spoločenské akcie. V roku 1961 sa preslávila krásna Audrey Hepburn ako Holly Golightly vo filme Raňajky u Tiffanyho v „malých čiernych šatách“ a obľúbenosť týchto šiat ešte vzrástla.

Tieto šaty navrhol Hubert Givenchy a Audrey ich zdôraznila perlami, slnečnými okuliarmi, vlasmi vyčesanými do drdolu a šarmom a eleganciou jej vlastnou. Givenchy udal smer rovnako tak, ako ho Coco Chanel udala v predchádzajúcich rokoch. V rámci týchto generácií nastal rozdiel v tom, že kým mladšia generácia dávala prednosť mini šatám s čipkou alebo tylom, ostatné ženy si obliekali podobné čierne klasické šaty ako Audrey vo filme. Až v 80. rokoch sa opäť vracajú čierne šaty ušité z klasických materiálov, ale s novými strihmi typickými pre toto desaťročie, ako boli vypchaté ramená a naberané sukne. Popularita ich v nosení pokračovala ďalej a aj v súčasnosti si ich mnohé ženy veľmi rady obliekajú.

 

Vďaka čomu sú stále in?

Nejde o nijakú honosnú róbu,  základným znakom je, že sú krátke a stále elegantné.  Ich dĺžka siaha nad kolená, pod kolená, ramená sú odhalené a pôsobia žensky. Majú niekoľko štýlov, strihov a materiálov ako je satén, šifón alebo aj stále módna čipka a čierna je predsa farba elegancie, ktorá sa hodí stále. K nim si môžete dať sako, kabátik, bolerko a čo sa týka doplnkov, hodia sa korále, ozdobný opasok, mašľa, stuha, štóla v akejkoľvek farbe a samozrejme štýlová kabelka. Využiť sa dajú skutočne na rôzne spoločenské akcie, s čím súvisí už spomínaná história, ale aj na rande či na prechádzky po meste. Nesmrteľne čierne koktejlky sú proste módnou klasikou a úspech budú mať stále zaručený. A vy s nimi!