Chystáte sa dekorovať steny pomocou tapety? Tu je niekoľko jednoduchých tipov.

Zdroj obrázku: stockfour / Shutterstock.com

Tapety sú na scéne už stáročia a v súčasnosti zažívajú svoj veľký comeback. To, čo bolo kedysi považované za zastarané a nemoderné, je dnes vďaka novým technológiám výroby opäť špičkou spomedzi dekoratívnych materiálov. Prečo sa rozhodnúť pre použitie tapety a kde začať?

 

Prečo práve tapeta?

Tapety na stenu sú nákladovo efektívny spôsob, ako transformovať interiér vášho domu a vdýchnuť mu punc novoty. V ponuke nájdete tisíc farebných prevedení, vzorov a textúr. Je to časovo aj finančne omnoho jednoduchšie, ako celý priestor vymaľovač či zháňať stolára, ktorý vám vyrobí nový nábytok.

 

Vhodné umiestnenie 

Odporúčame použiť ich na jednu stenu v miestnosti, aby ste vytvorili akcent alebo pútavý ohniskový bod. Pozor na vzory. Do menších miestností voľte radšej tapety s menej nápadným vzorom, aby nepôsobili rušivo. To isté platí v prípade, ak už v izbe máte iné výrazné komponenty –  vzorovaný gauč, závesy alebo dramatické obrazy do obývačky, ktoré by boli s tapetou v rozpore.

 

Vykalkulujte potrebnú kvantitu

Keď viete, kam vaša tapeta poputuje a aký vzor preferujete, je na čase vypočítať si potrebné množstvo (koľko rolí budete potrebovať). Niektoré tapety je možné strihať hneď a pokladať jeden pás vedľa druhého, pri iných musíte rešpektovať opakujúci sa vzor (“repeat”), ktorý má plynule nadväzovať. Ak nechcete pracne počítať pomocou matematického vzorca, na internete je mnoho online kalkulačiek, ktoré vám pomôžu. Stačí poznať výšku a šírku vašej steny a špecifiká danej tapety.

 

Nechajte si čas na premyslenie

Predtým, ako sa rozhodnete celú rolku tapety aplikovať na stenu, otestujte, ako vo vašom priestore (vzhľadom na proporcie a svetelné podmienky) funguje. Kúpte si najskôr jednu rolku a provizórne ju uchyťte na stenu. Niekoľko dní ju takto nechajte a sledujte, ako sa tapeta “správa” pri rôznom svetle počas dňa. Naozaj sa vám páči, akú náladu vniesla do miestnosti? Je lepšie sa uistiť, ako neskôr ľutovať.

Ak ste s tapetou spokojný, smelo do toho. Použite samolepiace tapety s jednoduchou inštaláciou alebo si na pomoc privolajte skúseného odborníka, ktorý prácu urobí za vás.

Zdroj obrázku: stockfour / Shutterstock.com