Chudnite príjemne

V móde je teraz diéta, ktorá predpisuje iba bielkoviny a zeleninu. Absolútne vylučuje konzumovanie ovocia a tzv. príloh, teda zemiakov, ryže, cestovín. Na indexe je aj chlieb, pečivo a sladkosti. Dietológovia pred striktnými diétami varujú.

Najhoršie, čo môžeme kvôli vidine krásneho tela urobiť, je hladovať.  Jeden vodový deň v týždni odporúčajú aj lekári pri niektorých zdravotných ťažkostiach. Napokon, voda je pre organizmus veľmi dôležitá a vo fáze chudnutia jej význam stúpa. Keď vypijete pred každým jedlom pohár vody, získate pocit plnosti a nebude vám robiť taký problém zjesť menšiu porciu jedla.

Mlieko po cvičení 
Mlieko, jogurty, syry, najmä ementál, mozzarella, parmezán a koreňová zelenina spolu s listovou zeleninou, plus mak, orechy sú výborným zdrojom vápnika. Potrebujeme ho nielen kvôli kostiam a zubom, ale aj kvôli spracovaniu tukov. Nedostatok vápnika v tele totiž vplýva na objem telesného tuku, na jeho zväčšovanie a zhoršuje ovládanie chuti do jedla.  Americkí vedci zistili, že vápnik získaný z mliečnych výrobkov pôsobí na odbúravanie tukov účinnejšie ako vápnik z iných zložiek potravy. Ak si dáte pohár mlieka po cvičení, spaľovanie tukov sa mnohonásobne zrýchli, svalová hmota spevnie a úžitok z vápnika sa prejaví aj na kostiach.

Šalát ako predjedlo
O tom, že vitamín C posilňuje imunitu, vie každý. Ale vedeli ste, že pomáha aj pri chudnutí? Výskumy ukazujú, že ten, kto má céčka málo, sa tukových vankúšikov zbavuje ťažšie. Prejavila sa úzka spojitosť  medzi nedostatkom vitamínu C, zinku, horčíka a aj vitamínu E so zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku obezity a chuti na sladké. Odborníci na výživu odporúčajú jesť šalát ako predjedlo. Tento postup je dôležitý, najmä ak chceme zoštíhlieť. Šaláty sú bohaté na vlákninu a vláknina výborne zasýti.

Slaďte medom
Ak potrebujete sladiť, tak slaďte medom. Med je nielen prirodzenou náhradou cukru, ale má aj overenú schopnosť redukovať tukové zásoby. Ak k tomu pripočítame jeho antivirotické, antibakteriálne, protiplesňové a ďalšie účinky, je ideálnou potravinou aj pri chudnutí.

Autor: Ernestína
Foto: Ingimage

Chudnite príjemne