Ako sa v novom roku vyhnúť finančným problémom?

šetríme peniaze

Začiatok nového roka sa tradične spája so záväzkami a želaniami. Niekto chce začať pravidelne športovať, iný zase prestať fajčiť, no málokto pomyslí na to, ako bude po celý rok hospodáriť s peniazmi a to je veľmi dôležité!

„Väčšinou  to ľudia odbijú tým, že si prajú, aby mali v novom roku viac peňazí. Už iba menšia časť  sa zamyslí aj nad tým, čo preto spraviť,“ hovorí odborníčka na financie a výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová, ktorá zároveň zdôrazňuje, že práve začiatok roka je vhodný čas, kedy si dať finančné predsavzatia. „Je to ideálne obdobie na vytváranie určitých základných návykov,“ zdôrazňuje Stanislava Struhárová.

Tu je niekoľko tipov, ako dostať v novom roku svoje financie pod kontrolu.

Kúpte si prasiatko – nie živé, ale hlinené. Alebo si  vyčleňte nádobu, kde budete hádzať mince. Môžete si stanoviť limit,  že budete sporiť jedno a dvojeurové mince, ale aj menšie hodnoty, ktoré budete do sporiteľničky hádzať, majú svoj význam. Sami budete prekvapení, koľko sa vám za rok podarí našetriť.

Koľko mincí nosíte v peňaženke? Na konci týždňa vysypte s peňaženky všetky drobné a odložte ich bokom. Ušetríte naozaj zaujímavú čiastku.

Káva z domu máte nejaký pravidelný zvyk? Možno každý deň zaplatíte za kávu so sebou, alebo si pravidelne kupujete keksíky. Nájdite si lacnejšiu alternatívu. Kvalitnú kávu si možno pripraviť aj doma, sladkosti si môžete dopriať raz za čas.

Domáca strava – ľudia, ktorí si začali pravidelne pripravovať obedy do práce doma, zdieľajú jednu a tú istú skúsenosť. Ušetria v porovnaní s tým, koľko peňazí minuli na stravovanie v jedálni či reštauráciách.

Dokonalý prehľad– skúste si jeden týždeň viesť  podrobný záznam svojich výdavkov. Ešte lepšie by bolo mať presnú predstavu o tom, čo za jeden mesiac zarobíte a zároveň miniete. Prídete na to, na čo míňate najviac a objavíte aj skryté rezervy. Nemusí to byť príjemný pohľad, ale je to najlepšie zrkadlo vašich financií. Určite si priority a v ostatných prípadoch hľadajte spôsob ako ušetriť.

Pre pokročilých:

Stavebné sporenie – ešte ho nemáte? Najvyšší čas si ho založiť. Ešte stále sa to oplatí, šetríte a štát vám ešte aj poskytne dotáciu.

Životné poistenie – myslíte nielen na rok dopredu, ale aj na svoj dôchodok či možné úrazy.

Sporiaci účet – v niektorých bankách si ho môžete založiť aj bezplatne. Ukladať naň môžete kedykoľvek budete mať voľné finančné prostriedky. V prípade potreby sa k nim dostanete okamžite.

V roku 2016 povedzte nie kreditným kartám, spotrebiteľským úverom, pôžičkám z nebankoviek či splátkam.