Čerešne- symbol leta i zdravia

Čerešne patria neodmysliteľne k letu. Patria k najzdravším potravinám z rôznych dôvodov. Čerešne chutia výborne a okrem toho majú úžasné účinky. Už Indiáni používali kôru čerešne na to, aby liečili kašeľ a nachladnutie.

Obsahujú dôležité látky a vitamíny

Obsahujú vodu, vlákninu, železo, vápnik, fosfor, zinok, draslík, vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovú a niekoľko ďalších dôležitých látok. Zmierňujú zápaly, artritídu, paradentózu, majú výborné účinky aj pri problémoch so štítnou žľazou. Užívajú sa aj pri problémoch s pleťou a keďže spevňujú väzivá, umožňujú predchádzať celulitíde.

Pozitívne účinky

Okrem týchto účinkov majú samozrejme aj ďalšie: detoxikujú organizmus, majú antibiotické účinky, pomáhajú pri trávení, sú prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam, zlepšujú pravidelnú stolicu, prečisťujú aj obličky a močové cesty. Vďaka nim sa normalizuje aj hladina cukru v krvi, podporuje sa pevnosť zubov a kostí, regenerujú pružnosť pokožky a posilňujú celkovú imunitu. Vďaka kvercetínu má silné účinky proti rakovine, pôsobí aj protizápalovo a je dobrým liekom na alergiu a astmu. Okrem všetkých hore uvedených pozitívnych účinkov má toto šťavnaté ovocie ešte iné účinky- má omladzujúce účinky a skrášľuje nám pleť. Anti-oxidačné zlúčeniny v čerešni pomáhajú telu bojovať proti rakovine, predčasnom starnutí, neurologickým ochoreniam a cukrovke.

Ovocie na chudnutie

Farbivo, ktoré čerešne obsahuje, hrá dôležitú úlohu pri zmierňovaní zápalu v tele. Okrem toho sa znižuje aj riziko vzniku hrubého čreva. Ak máte problémy s váhou, potom sú čerešne tým správnym ovocím na chudnutie. Keďže majú dobrý vplyv na trávenie a detoxikáciu, telo sa prečistí od nadbytočných usadenín a vody v trávení a v močových vestách. Čerešne majú aj nízku energetickú hodnotu, mali by ste ich konzumovať aj z dôvodu, že sú ľahkým jedlom.

Zdroje:http://www.peknetelo.eu/ovocie/ceresne/, http://erun.hnonline.sk/clanky/aktuality-zaujimavosti-strava-tipy-triky/2012/07/02/ceresne-pre-zdravie-i-na-regeneraciu, http://www.ludsketelo.sk/ostatne/item/485-ceresne-omladzuju-pokozku.html

Foto: http://www.visualphotos.com/photo/2×4759033/mixed_race_woman_eating_cherries_BLD049115.jpg