Ceny Film Music Contest putovali z Košíc do Nemecka a Talianska

Jedinečné podujatie, aké nemá v európskom, dokonca ani svetovom priestore obdobu sa uskutočnilo v Košiciach v budove Historickej radnice.  Bolo určené výlučne autorom filmovej hudby a umožnilo im konfrontovať svoju originálnu filmovú hudbu v súťaži prvého ročníka Film Music Contest.

FMC-Film Music Contest

Autori z 38 krajín sveta ponúkli svoju filmovú hudbu, aby  trojica porotcov Vladimir Meller z USA,  Paul Wiffen z Anglicka a Rudolf Geri zo Slovenska vybrala to najlepšie, čo bolo v ponuke. Na finálovom večeri v Košiciach si do posledného miesta zaplnená Historická radnica pozrela vo videoprojekcii  14-tich finalistov.  V prvej  kategórii – Hudba pre víziu a iné médiá si cenu doniesol mladý dlhovlasý  Nico Firmont z Nemecka a v druhej kategórii –  Filmy, televízne seriály s originálnou hudobnou kompozíciou si odniesol cenu Giovanni  Ephrikian z Talianska. Originálne trofeje, ktoré boli súčasťou ocenení, vytvoril špeciálne pre túto príležitosť John Lesondak, ktorý je známy svojou misijnou činnosťou na Seycheloch, v Keni, v Českej republike, ale i na Slovensku, kde aktuálne žije. Veľký festivalový orchester zahral víťazom tuš a zároveň sprevádzal Vlada Železňáka, ktorý predstavil tri piesne zo svojho nového albumu venovaného východnej metropole – Sedem divov Košíc.

FMC-Film Music Contest

Ochutnávali veľkonočné špeciality
Zahraničné delegácie, popri zoznámení sa s metropolou Východu – Košicami, navštívili kaštieľ v Humennom, pozreli  si expozíciu obrazov v múzeu Andyho Warhola. V múzeu Andyho Warhola čakalo delegáciu aj pohostenie v štýle  slovenských veľkonočných špecialít – klasické varené vajíčka, varená šunka s chrenom, ktorý bol zamiešaný v cvikle, ale i známa povestná veľkonočná hrudka pripravená z vajíčok. Všetky produkty boli bio od domácich pestovateľov a chovateľov. Nechýbali ani kvalitné vínka. Veľkému záujmu sa tešil dekoračný košík, plný maľovaných kraslíc.

Paul Wiffen – autor zvukového dizajnu hollywoodskych veľkofilmov, britský spolupracovník H. Zimmera, Vangelisa, Paula McCartneyho bol vyhlásený počas svojho niekoľkodňového pobytu na východe Slovenska za najužitočnejšieho PR manažéra pre celý svet. Neustále všetko nakrúcal na telefón a videá postoval do sveta, od príchodu cez návštevy, recepciu a všetko možné, čo ho zaujalo, musel vidieť celý svet.

Predseda poroty Vlado Meller, jeden z najlepších amerických masteringových inžinierov, po prvý krát v Európe odhalil tajomstvá svojej zvukovej mágie.  S organizátormi uzatvoril, zatiaľ, ústnu dohodu, že bude predsedom poroty aj v ďalších ročníkoch. Za celou organizáciou projektu stojí košická Umelecká spoločnosť GONG a riaditeľ FMC Vlado Železňák JR. Nadšené reakcie ocenených i porotcov presvedčili, že podobné podujatie sa robiť oplatí a prvý ročník odštartoval novú etapu v oblasti filmovej hudby.

 

Projekt FMC
FMC-Film Music Contest je unikátna medzinárodná súťaž pre autorov filmovej a TV hudby. V máji 2018 bola predstavená filmovým spoločnostiam vo francúzskom Cannes, v októbri sa konalo propagačné turné na balkánskom filmovom markete v Albánskej Tirane a vo februári tohto roku,  na 69.ročníku filmového festivalu v Berlíne,  bola nadviazaná konkrétna spolupráca s ďalšími partnermi z oblasti filmového priemyslu. Filmových festivalov je viac, no súťaží pre autorov filmovej hudby, ktorá je významnou zložkou vizuálnych diel, je veľmi málo. FMC ako jediná súťaž svojho druhu umožní objaviť, pomôcť a zviditeľniť hudobných autorov z celého sveta, venujúcich sa komponovaniu hudby, vhodnej do filmu a  televízie. Slovensko a Košice sa týmto môžu zapísať  na mapu najvýznamnejších miest filmovej hudby. Propagácia súťaže prvého ročníka prebiehala globálne, vo všetkých krajinách na všetkých kontinentoch v priebehu niekoľkých mesiacov.
Zapojili sa do nej hudobní autori z 38 štátov sveta (USA, Canada, Japonsko, India, Čína, Brazília, Mexico a množstvo európskych krajín). Organizátori sa už tešia na druhý ročník.

Zdroj: Anna Olvecká