Čas na šálku kávy?

Piccolo, presso s mliekom či bez, cappuccino, caffe latte, ľadová káva…  pre mnohé z nás by nebol deň dňom bez tej pravej šálky kávy.  Pre niektoré je káva ranným rituálom, pre iné znamená  príjemný relax v obľúbenej kaviarni a ďalšie z nás dokážu „trkotať“ pri káve celé hodiny.  Káva dokáže zrelaxovať aj prebrať, ale je zdravá? 

Na túto otázku hľadalo a hľadá odpoveď mnoho lekárov či odborníkov na výživu. Robí sa veľa štúdii, no názory na kávu sa stále rôznia.

Káva a zdravie
Zatiaľ však žiadna štúdia nepotvrdila, že káva nám vyslovene škodí, dokonca ani niekoľko šálok denne nemá vplyv na kardio-vaskulárny sýstem, ako si mnohí myslia.  Treba ale vedieť, že káva je silný stimulant, ktorý prekysľuje a dráždi steny žalúdka. Takže milé dámy, ak trpíte ochoreniami žalúdka, kávu by ste mali obmedziť a jej pitie konzultovať so svojim lekárom. Nebezpečná nie je ani káva samotná, ale jej kombinácie s cigaretami a častým alkoholom, ktorými si koledujete o žalúdočné vredy, rozhodenie črevného systému či o problémy s obličkami. Pitie kávy na lačno dáva zabrať hlavne žalúdku a je zlozvykom, ktorého ak sa neviete zbaviť za nič na svete, zmiernite aspoň mliekom.  Veľa kávy denne taktiež zvyšuje riziko osteoporózy. Netreba preto zabúdať na pravidlo „všetkého s mierou“, čo znamená dve až tri šálky denne.

Ak prižmúrime oko nad jej vplyvom na tráviaci systém,  nájdeme v nej zdraviu prospešné antoxidanty, izoflavonoidy a kyselinu chlorogénovú, takže kávičkovanie v  primeranom množstve má antikarcinogénne a antiastmatické účinky.  Káva stimuluje centrálny nervový systém a zlepšuje koncentráciu, motoriku aj pamäť – samozrejme len vtedy, ak to nepreženieme. Veľa kofeínu má za následok stavy nepokoja, nervozitu a nesústredenosť.

Káva a chudnutie
Mnohé s nás počas diéty riešia podobné otázky. V zásade ak vám káva neškodí, nie je dôvod prečo sa kávy počas chudnutia vzdať. Záleží ale na tom akú kávu si počas neho doprajete. Zabudnite preto na kávové kalorické bomby – šľahačky, smotany, cukor a toppingy. S takýmito dobrotami sa ručička na váhe smerom dole nepohne.  Ak patríte medzi milovníčky kávy, tak si ju vychutnajte radšej čiernu, prípadne s mliekom namiesto smotany a cukor môžete nahradiť medom. Káva odvodňuje, brzdí chuť do jedla a urýchľuje tráviace procesy, čo môže byť pri chudnutí veľké plus. Nevýhodou je, že vylučovaním sa z tela vyplavujú aj dôležité minerály, čiže neskúšajte radšej žiadne kávové diéty. Nezabúdajte ani na pravidelný príjem neperlivej vody a počúvajte, čo vám hovorí vaše telo.

Zdroj: Michaela
Foto: Ingimage