Čas na jarné upratovanie: Ako si vyčistiť myseľ aj domácnosť?

Vonkajšia teplota sa postupne približuje k 20 stupňom. Za normálnych okolností by sme si tieto chvíle užívali vonku. Teraz je však čas ostať doma, aby sme sa neskôr bez strachu mohli stretnúť s našimi blízkymi. Neplánovanú karanténu môžete využiť aj na jarné upratovanie. Keď zo svojho života odstránite nepotrebné oblečenie, bytové doplnky či nevyužívané technológie, získa aj vaša domácnosť druhý dych.

 

Každý z nás zrejme zažil ten moment, kedy v obchode videl niečo, čomu neodolal. Neskôr však veľakrát zistíme, že danú vec vôbec nepotrebujeme. Počas roka sa v našich domácnostiach nahromadí množstvo harabúrd, a preto je na mieste, ak si aspoň raz do roka nájdeme čas na veľké upratovanie. Redukovanie vecí niekedy vôbec nie je jednoduché. Aktuálna situácia nám však dáva priestor, aby sme sa zamysleli nad tým, čo v skutočnosti potrebujeme.

Nepotrebné oblečenie
Veľká jarná revízia šatníkov je asi tá najpríjemnejšia časť tohto procesu. Každému z nás sa ráno oblieka jednoduchšie, ak máme vo svojej skrini poriadok a presne vieme, kde nájdeme obľúbené kúsky. Mnoho ľudí ma zaužívaný spôsob výmeny zimného a letného šatníka, kedy nepotrebnú polovicu uchová v krabiciach či iných boxoch. Iní sa zas riadia tým, že ak si nejaký kúsok polroka vôbec neoblečú, tak ho zo svojho šatníka vyradia. Nepotrebné oblečenie môžete posunúť mladším súrodencom, predať cez internetový bazár, prípadne venovať sociálne slabším skupinám v núdzi. Všetky veci, ktoré chcete darovať, si zhromaždite a keď sa súčasná situácia upokojí, môžete sa vydať na darovací výlet.

Haraburdy z celého sveta
Tiež sa u vás doma nájde niekto, kto si z každej dovolenky musí priniesť nejaký suvenír? Zbierku magnetiek si pokojne rozširujte aj naďalej, ak však doma máte prebytok vecí, na ktoré sadá prach, je čas na ich inventúru. Ak nájdete nepotrebné deky či prestieradlá, môžete ich zaniesť do útulku a dopriať zvieratkám viac pohodlia. Nábytok, ktorý vám zbytočne zaberá miesto určite ocenia v školských kluboch či domovoch pre seniorov. Naopak knihy, ktoré nepatria k vašim obľúbeným, môžete, podobne ako nepotrebné oblečenie, posunúť niekomu inému v rodine.

Pozor na starú elektroniku
Ak doma počas upratovania nájdete staré mobilné telefóny, určite ich nevyhadzujte do smetného koša. Nepotrebné technológie si odložte a počkajte, kým sa situácia vráti do normálu. Potom ich môžete posunúť na bezpečnú likvidáciu. Najväčšiu zbierku mobilov robí na Slovensku už ôsmy rok Orange. Starý mobilný telefón môžete priniesť na ktorékoľvek predajné miesto operátora. Za každý odovzdaný kus navyše Orange prispeje sumou 0,50 eur neziskovej organizácii, ktorú v danej zbernej kampani práve podporuje.

Zdroj: Barbora R.