Čarovanie s kávou

Je omamná, lahodná, povzbudzuje, navodzuje príjemnú atmosféru – káva. Nevieme si bez nej predstaviť ani jeden deň. Ale rovnako ako pozitívne vplýva na nás, pôsobí povzbudzujúco aj na rastliny.

 

Chystáte sa siať mrkvu?

Ak ste podľahli pestovaniu vlastných produktov, zrejme medzi nimi nechýba ani mrkva. Viete ako dosiahnete zaujímavú úrodu? Rada je veľmi jednoduchá. Vysejte mrkvu do zvyškov kávy. Robili to tak naši starí rodičia, ak teda mali kávu, samozrejme. Takže, ak sa chystáte siať aj mrkvu, aj keď len pár riadkov, odložte si predtým suchú usadeninu z kávy. Semienka  s ňou zmiešajte a klasicky zasaďte. Káva je afrodiziakum, dodá semienkam silu a „odplaší to, čo by im mohlo škodiť, teda škodcov napádajúcich mrkvu. Úroda bude bohatá a mrkva dobre vydrží aj v zime.

 

Aj proti komárom

Ani sa nenazdáme a budú tu. Nepríjemné „ihličky“ vydávajúce ešte nepríjemnejší zvuk. Aj proti nim môžete použiť usadeninu z kávy, takže už teraz začnite starostlivosť odkladať „odpad“ z kávy. Keď si potom za teplých dní urobíte pohodu na balkóne alebo na terase či v záhradnom altánku, poslúži vám. Komáre majú veľa olfaktorických receptorov, vďaka ktorým hľadajú („čuchajú“) zdroje krvi a to ich robí citlivejšími na určité pachy. Medzi ne patrí aj dym a špecifické vône. Takže ak zapálite vysušenú kávovú usadeninu, ktorú predtým zmiešate s usušeným a rozdrveným bobkovým listom, bude sa šíriť vôkol vás silná aróma. A tú komáre nemusia. Ľuďom vôňa neublíži a zbavíte sa nepríjemných spolustolovníkov. Dokonca aj múch, takže dva v jednom.

 

Rýchlejší rast a plnšie kvety

Kávová usadenina je plná dusíkatých živín, ktoré rastliny potrebujú na lepší rast i plnšie kvety. Mnohé pestovateľky orchideí to už vedia a pravidelne touto usadeninou hnoja svoje exotické krásky. Výsledky sú viditeľné. Ale použiť ju môžete aj na iné rastliny, najmä kvitnúce. Stačí ak ju  sypete do kompostu, vtedy sa dostane do pôdy všade. Ak kompost nemáte, môžete ju zapracovať do pôdy okolo rastliny alebo ju len tak voľne vysýpať okolo korienkov. Voda, ktorou polievate alebo priamo dážď už urobia svoje.

Doslova zázračná je kávová usadenina na hortenzie. Stačí ju primiešať do pôdy, poďakujú sa. Vlastne všetky rastliny, ktoré si potrpia na kyslejšiu pôdu, takže aj čučoriedky. Usadenina bohatá na draslík, dusík, fosfor i antioxidanty je pre ne ako stvorená. Netreba kupovať špeciálnu zeminu, ktorá sa navyše aj tak postupne „vstrebe“ do ostatnej okolitej pôdy a tam kde by mala byť, vlastne časom už nie je. A dokonca ani hnojivo z obchodu nie je potrebné – kávová usadenina stimuluje rast rastlín a dodáva do pôdy živiny, ktoré potrebujú.

A ak jej máte dosť, neváhajte a posypte usadeninou z kávy vrchnú časť pôdy v okolí všetkých záhonov. Odplašíte ňou mnohých nepríjemných príživníkov.

Autor: aka