Byť (špičkovým) športovcom sa skutočne oplatí

prehľad najlepšie zarábajúcich atlétov za uplynulú dekádu
Tiger Woods

V minulej dekáde sa vrcholovým športovcom naozaj darilo. Nie je to však iba o tvrdom tréningu a vyhratých zápasoch, za finančnými úspechmi sa ukrýva aj tvrdý marketing. Časopis Forbes priniesol prehľad najlepšie zarábajúcich atlétov za uplynulú dekádu. Skutoční králi v rámci príjmov pochádzajú z radov golfistov, basketbalistov, futbalistov a boxerov. Jediný tenista – Roger Federer – to vytiahol na priečku číslo šesť.

1./ Tiger Woods: 845 mil. $
Kalifornský golfista je ultimatívnym ambasádorom značiek ako Nike a Rolex (predtým aj Accenture, Gillette, American Express, Gatorade). Taktiež navrhuje golfové ihriská a vedie reštauráciu „The Woods Jupiter“.

2./ Floyd Mayweather: 660 mil. $
V roku 2016 prevzal Cristiano Ronaldo titul „Strýko držgroš medzi športovcami“ od tohto bývalého boxera, známeho tiež pod menom „Money“.

3./ Kobe Bryant: 475 mil. $
Bývalá hviezda NBA a ambasádor značiek ako Nike, Coca-Cola, Lenovo, Mercedes-Benz a Panini, stále zarába sumy, ktoré nám ženú slzy do očí.

4./ LeBron James: 472 mil. $
Celkovo ôsmy hráč v histórii NBA, ktorý hral v šiestich finále v jednom rade, ale prvý z dynastie Celtics (od roku 1996 doteraz).

5./ Phil Mickelson: 468 mil. $
Prezývaný „Lefty“ je na 15. mieste v rebríčku svetových golfových hráčov, vďaka svojim sponzorom je jeden z top 10 najlepšie zarábajúcich športovcov na svete.

6./ Roger Federer: 455 mil. $
Víťaz 17-ich Grand Slamových titulov, Kráľ Roger, má podpísané zmluvy so sponzormi ako Nike, Rolex a Credit Suisse.

7./ David Beckham: 441 mil. $
Bývalý futbalový hráč žije zo spolupráce so značkami Adidas, Breitling a Belfast, a je majiteľom vlastnej línie rovnomenných parfumov.

8./ Manny Pacquiao: 432 mil. $
Jeho zápas s Floydom Mayweatherom (v roku 2015) bol zápasom storočia, a najlepšie dotovaným zápasom všetkých čias.

9./ Cristiano Ronaldo: 407 mil. $
Je najviac sledovaným športovcom na sociálnych sieťach s celkovým počtom 215 miliónov priaznivcov. Jeho jediný príspevok na Twitteri je hodný 230 000 eur.

10./ Lionel Messi: 350 mil. $
Druhý najlepšie platený futbalista na svete, ktorého príjmy dosahujú úroveň príjmov najväčších brazílskych klubov.

Text: Martin Benkovič, foto: archív LPM