Bystrík pripravuje dva albumy – ľudovky a klasický

V roku 2005 vyhral spevácku súťaž Coca Cola Pop Star  spomedzi 244 súťažiacich a okrem spevu hrá na gitaru a ústnu harmoniku. Vo februári predstavil svoj nový singel Prajem si a v súčasnosti, okrem množstva hrania aj dva albumy.

Momentálne žijete svojim aktuálnym singlom Prajem si, čo nám o ňom poviete vy sám?
Pieseň je klasická, o láske, o rodine, o pekných veciach, v ktorých sa ľudia nájdu, ktoré sme prežili, prežívame ich stále vďaka spomienkam a radi by sme boli, keby sa vrátili. Nevyhol som sa ospievaniu narodenia mojich krásnych dvoch dcér – je to v pasáži, o tom aké je krásne držať v rukách niečo, čo má pre teba zmysel.

Bystrík – Prajem si:  https://www.youtube.com/watch?v=b-l0gkYOAE8

Skúsite do tretice aj syna?
(Smiech). Občas „štengrujem“ manželku uvidíme.

Poďme však. k muzike, ako funguje Bystrík Banda, darí sa vám?
Mám neskutočne veľkú radosť, že naozaj koncertov je v posledných rokoch dosť, darí sa nám. Sme živá, koncertná kapela, takže máme celé leto veľmi koncertné a festivalové, rád by som vypichol náš domáci Trnafský festival, na ktorom budeme ako domáci interpreti.

Album?
Robíme album s ľudovými pesničkami, ktoré odznejú aj na Trnafskom festivale 15.júna, pretože už roky robíme „prerábky“ ľudových piesní. Na koncertoch to neskutočne funguje, takže budú tam pesničky ako Na Kráľovej holi, Tri dni ma naháňali, Páslo dievča pávy a mnohé ďalšie. Všetko sú to nielen notoricky známe, ale aj naše obľúbené skladby.

Možno by ste ho mali dať ako učebnú pomôcku na hudobnú výchovu na prvý stupeň základných škôl, pretože decka nepoznajú piesne ako Jedna ruža, dve ruže či Slovenské mamičky…
…áno aj Slovenské mamičky tam budú. Samozrejme chceme tie pesničky priblížiť aj inej scéne ako je ľudová, folklórna a hoci budú v iných aranžmánoch, tým, že máme v kapele bendžo, trúbku, husle, tak som sám zvedavý, ako to ľudia prijmú.

Ako ste prišli k ľudovkám?
Neďaleko Trnavy, kde žijem je dedinka Zeleneč, a tam je známa pesnička, ktorá sa volá Niže Linča, len tak sme si ju zahrali v štúdiu, potom sme ju ponúkli na koncerte, a keďže to malo úspech pridávali sme ďalšie. Ako som spomenul Na Kráľovej holi je taká hymnická pieseň, má na koncertoch neskutočnú atmosféru, ľudia sa pridávajú, je to skvelé. Teraz máme toľko pesničiek už v repertoári, že sme si povedali, škoda by bolo neurobiť to na nosič.
Bystrík Banda – Niže Linča  https://www.youtube.com/watch?v=5cHLGv4gxBo

Páni z kapely Arzén vám ešte netelefonovali?
(Smiech). Nie, oni robia tiež ľudovky, ale trochu iným štýlom, tak tvrdšie rockovejšie, kým my ideme do folku, country a myslím, že aj súčasnejší zvuk.

Čo okrem dcér a hudby vám robí ešte radosť?
Sme športová rodina, s chalanmi z kapely si chodíme zahrať futbal, predsa Trnava je futbalová, aj ja som logicky „spartakovec“. S kamarátmi si zase chodím zahrať golf, čo je skvelý relax, človek pri tom vypne hlavu, poprechádza sa v peknom prostredí a je to super. Kľud, ticho a fakt, že nepočujem žiadnu hudbu je re mňa skutočný relax.

Akú hudbu počúvate, keď si chcete oddýchnuť od Bystrík Bandy?
Milujem folk, pesničkárov, mám rád Damiena Ricea, Ed Sheerena, najväčšia srdcovka Coldplay, na ktorých koncerte som bol  vo Viedni a bol to neskutočný zážitok.

Text a foto: Anna Olvecká
Portrét: Archív Bystríka