Bylinky, vďaka ktorým si leto nepokazíme

Leto je bezpochyby krásne obdobie roka, no i obdobím menších či väčších úrazov, ale aj spálenín od slnka. Keďže trávime viac času vonku, pri rôznych športových aktivitách môže dôjsť k rôznym nehodám. Práve bylinky nám vedia pomôcť, ak sa už nejaký ten problém dostaví.

Príroda nám poskytuje rôznu škálu rastlín a byliniek, ktoré nášmu zdraviu len prospejú. Niektoré sa dajú pestovať doma, iné sa dajú kúpiť aj v podobe výťažkov. Ako si nimi pomôcť, keď to preženieme so slnkom, alebo keď si pádom z bicykla odrieme kolená?

Na spáleninyBylinky, vďaka ktorým si leto nepokazíme
Medzi najosvedčenejšie bylinky na spáleniny patrí Aloe vera. Pomáha zvonku i zvnútra. Obsahuje niekoľko liečivých účinkov na organizmus a nie nadarmo sa jej hovorí aj zázračná rastlina. Pri spálení pokožku upokojuje, schladí a podporuje obnovu poškodených buniek.

Bylinky na pomliaždeniny a modriny
Mnohí z nás leto využívajú na športové aktivity. No s nimi sa často spájajú aj rôzne pády a úrazy. Modriny na kolenách či na rukách nevyzerajú najlepšie, zakryť sa ich poriadne nedá a práve preto je nevyhnutné použiť bylinky, ktoré tieto nepekné rany zmiernia Jednou z takýchto byliniek je kostihoj lekársky. Ten podporuje hojenie a bojuje aj proti reumatizmu. Tíši bolesť a obklady s touto bylinkou prinášajú skutočne veľkú úľavu. Krvácanie z rany zastavia rozdrvené čerstvé listy skorocelu kopijovitého, ktorý priložíme ako obklad. Rovnako pomáha aj rozdrvená čerstvá vňať pastierskej kapsičky alebo myšieho chvostíka. Modriny môžeme zmierniť aj obkladmi z bieleho hroznového vína alebo zo sparených listov betoniky lekárskej. Pomáha takisto obklad z čerstvej vňate ľubovníka bodkovaného. Ak nemáme poruke bylinky, urobte si zmes z 3 lyžíc soli, pohára vody a 3 lyžíc octu.

Na bodnutie hmyzomBylinky, vďaka ktorým si leto nepokazíme
Poznáme to všetci, letný večer či čas strávený pri vode vedia pekne pokaziť komáre či ovady. Znepríjemniť atmosféru vonku vie aj osa či mravce. Niektoré štípance môžu byť veľmi intenzívne a nepríjemné. V tom prípade by sa mali použiť bylinky ako je sedmokráska, trezalka či levanduľa. Pomôže aj obklad so skorocelu kopijovitého, obklad zo šalvie lekárskej i švédske kvapky. Na bodnutie komárom má účinok aj bazalka, harmanček i mäta prieporná.

Zdroj: http://www.spektrumzdravi.cz/bylinky-bez-kterych-se-v-lete-neobejdete, http://liek.beautywoman.sk/clanok/2084
Foto: http://guidealoevera.com/images/Aloe-Vera-Plante-2.jpg, http://idealnezahrady.sk/uploads/news/id5/levandule1.jpg