Buďte päť rokov bez antikoncepčných starostí…

Ste žena, ktorá už neplánuje ďalšie dieťa? Máte kopec starostí a každodenné hltanie antikoncepčných tabletiek vás už doslova obťažuje, no neželané tehotenstvo nemôžete riskovať? Tak sa tohto problému zbavte na 5 rokov a to len jednou návštevou u gynekológa! Stačí si nechať zaviesť vnútromaternicové teliesko a najbližších pár rokov môžete na problémy s antikoncepciou zabudnúť.

K bezstarostnosti sa pridajú aj ďalšie nesporné výhody, ktoré so sebou vnútromaternicové teliesko prináša. Tou najhlavnejšou je, že väčšine žien úplne zmizne menštruácia a vy sa tak už nebudete musieť zapodievať s tampónmi, vložkami, ani si podľa vašej menštruácie plánovať dovolenku, či iné aktivity. S miernym špinením môžete počítať len počas prvých 3 – 6 mesiacov. Jedná sa pritom o jednu z najúčinnejších druhov antikoncepcií, ktorá patrí medzi modernejšie druhy.

Vnútromaternicové teliesko je malý trojcentimetrový útvar v tvare písmena T. Zavádza sa do maternice a robí to výlučne gynekológ. Na Slovensku sa zavádza pri vedomí, pričom jeho zavádzanie nie je bolestivé, len pomerne nepríjemné. Kvôli istému diskomfortu sa v niektorých štátoch zavádza pod anestéziou. Nie je to však nič hororové a dá sa to vydržať bez problémov. Niektoré ženy preto tvrdia, že radšej vydržia 10 minút nepríjemného zavádzania telieska, ako 9 mesiacov tehotenstva a pôrod.

To, či je pre vás teliesko vhodné určí gynekológ, ktorý ho následne predpíše a zavedie. Existujú dva druhy teliesok. Teliesko staršieho typu funguje na princípe obsahu medi a tvorí akýsi štít proti spermiám. Zabraňuje tak usídleniu prípadného oplodneného vajíčka v maternici. Druhý typ funguje na základe hormónu progestreónu, ktorý však na rozdiel od piluliek pôsobí len lokálne, v maternici a nie v celom tele.

Ak teda hľadáte antikoncepciu, ktorá je vhodná pre ženy, ktoré už majú deti a nechcete mať denne popri všetkých ostatných povinnostiach, na starosti ešte aj antikoncepciu a nemôžete riskovať, že ju zabudnete užiť, zastavte sa za svojim gynekológom a opýtajte sa ho aj na túto možnosť. Určí, či je vnútromaternicové teliesko vhodné aj pre vás.