Pre bohov aj biznismenov

barista

V Oriente sa stala obľúbeným nápojom už v 16. storočí. Jej konzumácii však predstavitelia cirkevnej ani svetskej moci neboli spočiatku naklonení a tých, čo ju milovali, tvrdo trestali. Hovorí sa, že pristihnutým previnilcom vytrhávali jazyk alebo ich zašitých do kávových žochov zhadzovali z mosta do rieky. Reč je o káve…

Osudy tisícov bytostí obsiahnuté v niekoľkých divotvorných kvapkách, ktoré sa v útlom vodopáde chutí a vôní rútia na nevinne belostnú stenu, viera, um aj túžba, tým všetkým je pre nás káva… Takto poeticky sa vyslovil na nekonečnú tému barista Michal. Príprava kávy je veľké umenie vyžadujúce odborné znalosti, vzťah baristu ku káve a záujem podávať  zákazníkovi kávové nápoje v najlepšej kvalite. Znalci vravia, že práca baristu je porovnateľná s výkonom herca: aj on má svoje javisko, kde predvádza svoje najlepšie umenie.

Dobrá káva je umenie
Barista je človek, ktorého špecializácia spočíva v profesionálnej príprave kávy (najčastejšie esspressa) a ďalších nápojov založených na káve. K odborným znalostiam baristu patrí perfektne ovládanie obsluhy kávovaru. Musí vedieť perfektne pripraviť esspresso, caffé latte alebo cappuccino. „Musí poznať presný pomer kávy a našľahaného mlieka, používať najvhodnejšiu hrubosť namletej kávy a správne naplniť zásobník kávovaru,“ dodáva Michal.  Majitelia kaviarní oceňujú u baristov ich schopnosť kontrolovať kvalitu kávy a v prípade jej zhoršenia vyčistiť kávovar. Správna starostlivosť o kávovar totiž ovplyvní  výslednú kvalitu pripravenej kávy.

Všeobecná rozmanitosť – to je to, čo nás  na káve priťahuje.  Viete napríklad, že hoci máte na začiatku rovnakú kávu, práve vďaka spôsobom praženia môže chutiť celkom inak? A to je alchýmia, ktorá dobrého baristu fascinuje. Rovnako ho však priťahuje práca s kávou – od prevádzkovania kaviarne cez kávové prezentácie šité na mieru, degustáciu po školenie nových nadšencov či kávové šou vrátane Latté artu (maľovanie mliečnou penou na cappuccino). „Podľa môjho názoru, káva je nápoj, ktorý môže vždy prekvapiť, a  stojí za to objavovať ho,“ vraví Juraj, študent odbornej školy. Zatiaľ sa káve venuje ako amatér, skúša, študuje literatúru, surfuje po internete.  Káva má celosvetovo obrovský význam a  rozhodne je dobré viac sa jej venovať, poznať jej správnu a aj zdravú prípravu, ale aj jej hodnotu. Dobrá káva v sebe ukrýva mnoho chutí a vôní. Barista Peter vraví, že stačí raz ochutnať naozaj dobrú kávu a už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť k tej horšej.  Pripomína, že základom ozajstného chuťového pôžitku sú kvalitné, dobre a čerstvo upražené kávové zrná. Práve od toho,  ako boli spracované, pražené, uskladnené, aj od dĺžky cesty z plantáže k zákazníkovi závisí konečná chuť šálky kávy.

Ako začať cestu k dobrej káve
A ako by sme mali kávu vychutnať, užiť si ju? Barista Peter nás poučil, že spôsob konzumácie kávy veľmi pripomína to, keď chceme správne vychutnať víno. Aj tu najskôr posudzujete farbu, iskru, potom ho treba veľmi výrazne ovoňať. „Vraví sa, že takmer 90 % informácií o káve – ale o potravinách všeobecne – vám povie nos. To znamená, že ku káve privoniavame, hľadáme arómu, opisujeme, degustujeme.“ Skúsení baristi vravia, že k dobrej káve sa musíme „prepiť“.  Lebo tak sa najlepšie naučíte rozlišovať bohatstvo kávových chutí. Dnes už existujú rôzne kurzy prípravy kávy, kde  účastníci získajú mnoho poznatkov o nápoji patriacom k najobľúbenejším na svete. Napriek tomu, že Slováci pijú kávu s obľubou, v porovnaní s inými krajinami sme len na začiatku. Podľa jednej štatistiky vypijeme za rok menej ako 4 kilogramy, napríklad Švédi až 12 kilogramov kávy.
Káva v číslach

4 šálky denne vás môžu uchrániť pred depresiou.
3 šálky denne sú prevenciou a pomocnou liečbou Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.
400 miliárd – toľko šálok kávy sa vypije na zemi za rok.
20 miliónov – toľko ľudí sa každý rok zapojí do pestovania kávy.
1706 – v tom roku sa káva prvý raz objavila na európskej pôde. Priviezli ju z Jávy do botanického skleníka v Amsterdame.
1822 – vo Francúzsku sa objavil prvý prístroj na espresso.


Najobľúbenejšie druhy kávy

* zalievaná káva – mletá káva zaliata horúcou vodou

* espresso – šálka čiernej kávy z kávovaru, bez usadeniny (ideálne množstvo kávy je 6 až 7 gramov na 30 až 50 ml vody)

* ristretto – o polovicu menej vody ako na espresso, ale s rovnakým množstvom kávy

* corretto – mlieko a šľahačka sa dobre zmiešajú s espressom a pridá sa trochu grapy, koňaku, whisky alebo amaretta

* cappucino – rovnaké množstvo pressa, mlieka a mliečnej peny

* latté – dve tretiny teplého mlieka a tretina pressa

* frappé – ľadová drvina, presso a mlieko (zvyčajne s rôznymi príchuťami, najčastejšie ako vanilkové, čokoládové, orieškové alebo karamelové)

* turecká – podávaná v džezve (špeciálna kovová nádobka s rúčkou – mletá káva sa zaleje studenou vodou a nechá dvakrát zovrieť)

* arabská – podobná ako turecká, ale ku káve sa na začiatku pridá cukor

* mokka – silná scedená káva varená a podávaná v špeciálnej mokka súprave

* kapucín – scedená káva s kondenzovaným mliekom a s troškou škorice

* viedenská – presso so šľahačkou

Pripravila: Eleonóra Bujačková

barista