Bhután-krajina bohov a šťastia

Bhután-krajina bohov a šťastia

Hľadáte krajinu, ktorá by spĺňala vašu predstavu kultúry z východu, prírody a šťastia? Chcete prežiť týždeň v krajine, kde sa nežobre a neuvidíte žiadne odpadky? Láka vás vidieť na vrcholy Himaláji a  vyberať si výlety po krajine so sprievodcom? Práve pre vás je Bhután, inak nazvané Bhutánske kráľovstvo, ako stvorené.

Horská pevnosť bohov
Bhután s rozlohou 47 000 km2 sa nachádza v srdci Himalájí. Krajinu prezývajú horskou pevnosťou bohov, pretože sa do krajiny zo susednej Indie dostanete len tromi horskými prechodmi. Okrem cestovania po zemi si môžete kúpiť letenky cez Druck Air alebo Bhutan Airlines z Indie, Bangladéžu či Nepálu. Iné letecké spoločnosti nemajú právo do Bhutánu lietať. V krajine natrafíte na lúky, dažďové pralesy, ľadovce, ale hlavne zmiešané a ihličnaté lesy. Až 20 vrcholov vyšších ako 7 000 metrov nikdy nenavštívil žiadny človek, pretože obyvatelia Bhutánu veria osídleniu vrcholov hôr bohmi.
Bhután-krajina bohov a šťastia             architektúra v Bhutáne           Zdroj:www.pixabay.com       Autor: jboots

Návštevu si dôkladne naplánujte
Počas návštevy v Bhutáne môžete zažiť teploty od -6 °C do 30 °C. Najvýhodnejšie pre vás bude navštíviť krajinu v marci až apríli alebo októbri až novembri, pretože monzúnové dažde v tomto období v Bhutáne nebývavajú. V južnej časti krajiny môžete pocítiť teplejšie podnebie, nachádza sa tu subtropické pásmo. Naplánujte si dôkladne pobyt v krajine, aby ste nestrávili celú dovolenku v hotelovej izbe kvôli dažďom.

Šťastie od obyvateľov
Veľkým a príjemným zážitkom pre turistov bývava stretnutie s obyvateľmi Bhutánu. Ázia sa všeobecne považuje za lokalitu príjemných ľudí. V Bhutáne stretnete skromných, milých domácich,  ktorí považujú svoj malý majetok za dar od bohov. Ku šťastiu tímto pôvodným Tibeťanom stačí strecha nad hlavou v podobe drevenej chatrče v lese alebo stan, potok a jedlo. Až 41% obyvateľov vyhlásilo spokojnosť so svojím životom a označujú sa preto krajinou s najvyšším hrubým domácim šťastím. V krajine je zakázané žobrať. Platiť v krajine môžete hlavne v hotovosti ich menou, ktorou je bhutánsky ngultrum. Ten si viete zameniť na letisku pri príchode do krajiny alebo vo väčších bankách. Konečne môžete minúť všetky bhutánske peniaze, ktoré pri sebe budete mať, pretože v iných krajinách nemajú význam, a tak sa neodporúča ich vyvážať z krajiny. V krajine nie je rozvinuté platenie kartou, preto sa odporúča mať pri sebe radšej hotovosť. Kriminalita v krajine je minimálna.

Kultúra, výlety a jedlo
Bhután ponúka pre turistov mnoho výletov, turistických historických atrakcií a kultúrnych zážitkov. Spomedzi všetkého vyskúšajte bhutánské jedlá, ktoré sa vyznačujú pikantnosťou. Pre bhutánca nie je jedlo správne pripravené pokiaľ nie je pikantné. Čili je pre nich dôležitosťou v kuchyni a taktiež základom takmer každého jedla je ryža.  Národným jedlom Bhutánu je jedlo Ema datshi. Toto vegetariánske jedlo sa skladá z čili a syra datshi. V niektorých častiach Bhutánu pridávajú do neho aj zelené fazuľky, hríby a zemiaky. V kuchyni používajú bhutánci hlavne bravčové mäso, no nájsť môžete aj ostatné. Z polievok majú obľúbenú polievku Barthu so smaženými rezancami.

Kultúra krajiny vychádza z náboženstva budhizmus, ktoré je v krajine veľmi uznávané. Bhután je plný kláštorov a v krajine sa nerozhliadnete bez toho, aby ste nevideli stúpu, modlitebný mlyn alebo vlajky vejúce sa vo vetre. Vďaka náboženstvu sú obyvatelia krajiny s prírodou prepojení a preto si v krajine zaviedli zákaz fajčenia či odhadzovania odpadkov mimo košov. Taktiež cudzinec sa nemôže pohybovať po krajine osamote, takže v krajine musí všetko navštíviť a vidieť len so sprievodcom. Najvýraznejším kultúrnym znakom krajiny je národný odev, ktorí nosí každý obyvateľ. Ženy nosia zavinovaciu sukňu nazývanú kira spolu s kabátikom toengo a muži odev gho, cez ktorý je prehodený šál gabney. Jeho farba určuje postavenie daného muža v spoločnosti.

Bhután-krajina bohov a šťastia       V Butháne sa kláštory stavali na skalách hôr     Zdroj: www.pixabay.com      Autor: jboots

Ako turista máte možnosť naplánovať si poznávací zájazd. Ak by ste sa chceli vybrať sami,  museli by ste sa nahlásiť v turistickej agentúre pre pridelenie sprievodcu alebo najvhodnejšie si výlet u nich zakúpiť v celej výbave. Čo sa oplatí vidieť? Určite tigrie hniezdo, hlavné mesto Thimpu a festival Tsechu.