Bez endorfínov by nás bolel celý človek

Nedávno ma zaujal rozhovor so známym záchranárom MUDr. Viliamom Dobiášom. Pýtali sa ho na to, čo dokáže človeka urobiť šťastným. Aj on bol toho názoru, že ide o otázku, na ktorú existuje toľko odpovedí, koľko je ľudí vo svete. Jedno je však isté, bez endorfínov by nebolo šťastia, len veľmi veľa bolesti.

Poznáme ich pod názvom hormón šťastia, ale pokojne by sme ich mohli nazvať aj analgetický hormón. Ide o látky bielkovinovej povahy, ktoré vznikajú v mozgu a v mieche. Ich názov je odvodený aj od slova morfium, lebo majú podobný účinok. Tiež ich radíme do opioidového systému. Dokážu nás skutočne opojiť radosťou a pokojom, vďaka čomu prežívame bolesť omnoho ľahšie.

Práve toto bola prvá ich vlastnosť, ktorú vedci pri skúmaní endorfínov objavili, že dokážu regulovať bolesť. Až neskôr sa prišlo na to, že sú schopné navodiť aj pocit eufórie, radosti a pohody. Endorfíny sú dôkazom toho, že náš organizmus má vlastný samoozdravovací systém a denne si sám vytvára potrebné lieky na rôzne choroby. Vďaka endorfínom sa dajú prežiť aj inak neznesiteľné pôrodné bolesti, ale aj zlomeniny športovcov, ktoré utrpia počas zápasu, či pretekov a dokážu ich napriek úrazu dokončiť. Bolesť sa dostaví až v momente, keď hladina adrenalínu a endorfínov klesne. Endorfíny nie len že blokuj bolesť, ale aj posilňujú imunitu a urýchľujú liečbu. Negatívne emócie, strach, dlhodobo prežívaná bolesť, majú presne opačný efekt.

A ako zvýšiť produkciu endorfínov? Veľa sa smejte, vyhýbajte sa samote, buďte k ľuďom milí a láskaví, vráti sa vám to aj v podobe dobrého pocitu, cvičte, zabávajte sa, pozerajte sa na veci vždy z tej lepšej stránky, uverte tomu, že všetko zlé je na niečo dobré a povedzte si: „Ak má problém riešenie – načo sa trápiť? A ak ho nemá, načo sa trápiť?!“

Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage

Bez endorfínov by nás bolel celý človek