Beáta Dubasová čoskoro poteší krajanov v Londýne

Útla, obľúbená speváčka chodí do spoločnosti, ak práve nevystupuje, najčastejšie so švagrinou Sylviou Klein, ktorá je výtvarníčka a odborníčka na módu. Aj nedávno sa spolu objavili na krste kalendára moderátoriek Dámskeho klubu, s ktorými sa obe kamarátia. Beátu Dubasovú sme vyspovedali a prezradila nám niečo aj o synovi, o ktorom má zakázané hovoriť.

Ako ste vykročili do Nového roka?
Nie veľmi príjemne, bola som chorá. Po vianočných sviatkoch sme si ako rodina poodovzdávali chorobu a na Silvestra som prišla na rad ja. Po 3O-tich rokoch som nemala vystúpenie. Ale chytila som celkom skvele plesovú sezónu už jedno účinkovanie mám za sebou, teraz ma čakajú ešte plesy v Košiciach, v Bratislave niekoľko dokonca, na Záhorí, je toho dosť.

Po tridsiatich rokoch, znamená to, že viac ako tridsať rokov už cestujete za svojimi poslucháčmi, fanúšikmi, divákmi…
Áno, začalo to v roku 1984, kedy zarezonovali pesničky Účesy a Maznáčik a profesionálne sa spevu venujem od roku 1985. Vtedy sa robili veľké televízne silvestrovské programy, neskôr som vystupovala na námestiach, na ktoré už moc nie som, teraz skôr hotely a rôzne sály.

Čo vás na cestovaní aj po toľkých rokoch stále baví?
Určite nie samotné cestovanie, priznám sa, to veľmi nemusím… Našťastie manžel ma odvezie, ale potom, už keď som na mieste, potlesk a energia, ktorú si s divákmi navzájom odovzdávame, to stojí za to. Určite to pozná každý, kto stál na pódiu.

Keď výber oblečenia nebol ešte taký ako dnes, sama ste si vymýšľali a šili kostýmy, venujete sa tomu aj dnes?
Mám dve skvelé švagriné, Majka má požičovňu spoločenských šiat, Sylvia je módna odborníčka, aj sama asi mám nejaký vkus, napokon preto som šla aj na odevnú školu. Mám stále šijací stroj, aj keď dnes už nešijem, skôr upravujem, vylepšujem. Lebo naozaj už dostať všetko a všade. Výber je pestrý, ale rada upravujem. Niekedy som doslova na kolene robila pre seba veci a bavilo ma to.

Vaša konfekčná veľkosť je niečo medzi posledným detským číslom a prvým ženským…
Nosím 34 XS, ale už si musím dávať pozor, nemôžem sa prejedať, lebo nejaké kilečko sa nalepí. Nie som veľmi šalátová, netýram sa, pokojne si dám aj slaninku, ale tak s mierou.

Doma máte dvoch chlapov, tí asi zjedia toho…
Plné panvice len tak miznú, syn má 20 rokov, čo sa navarí to sa zje.

Známe je o vás, že ste veľká perfekcionistka, kým vypustíte pesničku, musí byť tip-top, ste taká dôsledná aj pri varení, že dopredu si navymýšľate, potom starostlivo nakúpite a idete na to?
Som celkovo perfekcionistka, no čo sa týka varenia, nie som puntičkárka, samozrejme nedeľný obed je slávnostný, rodinný. Snažím sa, aby bolo mäso, zelenina, slané, sladké, aj sa radím s chlapmi,  na čo by mali chuť. Varím denne, čerstvé.

S manželom ste obaja z hudobnej brandže, syn nemá podobné ambície?
Priznám sa neviem, je maturant na gymnáziu a chcem, aby bol šťastný, nech si vyberie, čo ho baví. Nie je nič horšie ako chodiť s odporom do práce a robiť niečo čo človeka nebaví, tak dúfam, že sa rozhodne správne. Robí niečo s hudbou, ale pre rodičov je to tajné (úsmev), má niečo v talóne vybraté, tak uvidíme. Je šikovný a dobrý.

Frajerka na obzore?
Vraj je, počula som, ale ešte nám ju nepredstavil. A nemám o ňom hovoriť (smiech). Tak už dosť.

Aj by ste sa potešili, keby vás zoznámil s nádejnou nevestou?
Myslím, že má ešte čas, však ani nezmaturoval, ale som rada, že je spoločenský, má kamarátov, kamarátky, takže všetko je ako má byť.

Ako vnímate súčasnú situáciu v rámci hrania domácej tvorby?
Priznám sa, potešilo by ma, keby sa dodržiavali kvóty, ktoré vybojovali slovenskí muzikanti, aj keď je smutné, že sa na to muselo ísť takto. Zaujímavé je napríklad u mňa, že pieseň Vráť mi tie hviezdy, sa nestala hitom v čase svojho vzniku, ale postupne a dnes ju ľudia milujú, pýtajú si ju. Verím, že takou trvalkou sa stane aj vianočný duet s Allanom Mikušekom, ktorý sme naspievali pred Vianocami a som rada, že ma oslovil. Pesnička sa mi na prvýkrát zapáčila a chýbal mi aj Allanov hlas, tak sa teším z tejto spolupráce.

Ako vnímate keď mladá speváčka prespieva vašu pieseň – Kristína práve spomínané Vráť mi tie hviezdy…
Priznám sa, v prvom momente sa ma to dotklo, lebo mohli mi dať aspoň vedieť, oznámiť, čo chystajú. Taká základná slušnosť, nikto nič a naraz len z rádia počujem svoju pieseň, no potom sme si to vyriešili. Kristína bola mladá, čistučká speváčka a toto bol skôr manažérsky počin, dnes sa teším, že pesnička žije pre ďalšiu generáciu ako aj pieseň Sme také aké sme od dua Twiins.

Okrem plesov vás čaká aj vystúpenie v zahraničí, pochváľte sa…
Áno, som v očakávaní, lebo v apríli by sme s kolegami zo skupiny Desmod a Robom Grigorovom mali ísť vystupovať do Londýna pre tamojších Čechov a Slovákov, na čo sa celkom teším. V Londýne som ešte nebola, tak by som si rada popozerala toto krásne mesto a bude to určite zaujímavá skúsenosť.

Lietadla sa nebojíte?
Zatiaľ som vždy prežila, tak dúfam, že aj teraz bude všetko v poriadku.

Nedávno prišla moja vnučka zo školy a spievala si pieseň …pes a mačka, pes a mačka to je večná naháňačka…“ trochu som bola v šoku, odkiaľ to pozná, vraj to počúvali v družine.
Opätovne vychádza CD Peter, Vašo a Beáta deťom, čo ma potešilo. Dokonca som bola nedávno v kníhkupectve, kde dokážem stráviť veľa času a oslovil ma pán, ktorý si to kupoval. Vraj má už dve dospelé deti, ktoré na tom vyrástli a teraz má malé dieťa a zase mu to kupuje, lebo sa mu to veľmi páči, tak som mu to podpísala. Mne sa to veľmi páčilo, detské pesničky v rockovej verzii. Bola som začínajúca speváčka a veľká česť bola pre mňa, že ma títo páni oslovili a mohla som spolupracovať. Poctivo urobený album, máme z neho aj po rokoch radosť. S Vašom sme sa stretli pred pár rokmi na jednom plese a spontánne sme to zaspievali, to keby bol niekto natočil, aký vláčik urobili plesajúci, tak by ste sa zasmiali.

Nový album nechystáte?
Mám zopár nových pesničiek, ale nič nesilím, čo bude uvidíme. Mám svoj repertoár, ktorý odo mňa ľudia chcú, teším sa z toho a uvidíme…

Beata Dubasová IMG_0168