Bazalka na nervy i svieži dych

Bazalka má v ľudskom organizme vplyv na vylučovanie žalúdočných štiav, pôsobí proti nadúvaniu, podporuje chuť k jedlu, tráveniu a odkašliavaniu. Zlepšuje aj činnosť ľadvín a upokojuje nervy.

Obsahuje dôležité vitamíny

Z vitamínov sa v tejto pre nás ľahko dostupnej bylinke objavuje napríklad vitamín K, ktorý posilňuje kosti a pomáha udržiavať zdravú krv. Obsahuje aj vitamíny A, B6 a C. Obsahuje aj niekoľko minerálnych látok. Vďaka nej získame dostatočné množstvo železa či vápnika, v menších množstvách sa tu nachádza aj mangán, meď a horčík.

Jej sila pre zdravie

Bazalku využívame v našich kuchyniach čoraz častejšie. Táto pre nás ľahko dostupná bylinka sa môže využiť aj inak. Okrem toho, že je súčasťou rôznych jedál, má svoju veľkú silu aj pre naše zdravie. Pri varení, ale najmä pri liečení je však vhodnejšia čerstvábazalka.

Bazalka nemá takmer žiadne kalórie a obsahuje pre trávenie veľmi potrebnú vlákninu.Pomáha pri zápalových ochoreniach, zápaloch čriev, pri rôznych infekciách. Jej sila spočíva aj v tom, že chráni organizmus pred rakovinou a kožnými chorobami vďaka antioxidantom.

Bazalka podporuje náš imunitný systém, zlepšuje kardiovaskulárny systém.

Ak nás trápia rôzne opary a škvrny na pokožke, pomôžu nám jej listy. Žuvanie listov bazalky môže zastaviť infekciu v ústach. A šťavu z listov môžete využiť, pokiaľ máte unavené oči. Pri chrípke a prechladnutí je vhodný čaj z bazalky. Táto bylinka sa odporúča aj pri poruchách dýchacích ciest a pri cukrovke.

Toto najobľúbenejšie korenie talianskej kuchyne podporuje aj chuť do jedla a odstraňuje plynatosť. Je vhodná aj pre tých, ktorých trápia nervy a potrebujú sa upokojiť. Má pozitívny vplyv na nervy a éterický olej z bazalky dodáva energiu, zbavuje nás únavy, stresu a vyčerpanosti.

Bazalková ústna voda sa používa ako kloktadlo na dezinfekciu úst a svieži dych. Jednu hrsť čerstvých listov bazalky zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a vyluhujeme dvadsať minút, pokiaľ odvar scedíme.

Bazalka na nervy i svieži dych

Zdroj: http://ona.idnes.cz/na-mozek-rozmaryn-bazalka-na-nervy-pet-bylinek-ktere-prospeji-zdravi-1js-/zdravi.aspx?c=A090810_111655_vase-telo_pet

Foto: http://ak0.picdn.net/shutterstock/videos/4734197/preview/stock-footage-health-conscious-caucasian-woman-adding-basil-leaves-to-a-beautiful-caprese-salad.jpg