Banán- ovocie, ktoré pomáha tráveniu i duši

O liečivých účinkoch banánu vieme zrejme z vlastných skúseností. Banány sa odporúčajú pre zmiernenie zápchy, hnačky, majú liečivý vplyv na celú tráviacu sústavu. No okrem toho nám jeho konzumácia zlepšuje aj náladu.

Banány patria k zdravej a racionálnej výžive, majú veľmi pozitívny vplyv na telo. Svoje fyzické i psychické zdravie si vieme vylepšiť práve vďaka tomuto ovociu podlhovastého tvaru zabalenom v pevnej šupke. Banán obsahuje značné množstvo vitamínov B, C, B1, B2, K, E, minerály horčík, železo, draslík, ale aj ovocné kyseliny, fosfáty, 1% proteínov, menej ako 0,5% tukov, obe druhy vlákniny- rozpustnú i nerozpustnú a taktiež serotonín, známy ako uvoľňujúci a relaxačný prvok zlepšujúci náladu alebo inak označovaný ako hormón šťastia.

Ak máte problémy s trávením, odporúčajú sa práve banány z dôvodu, že zmierňujú napätie tráviaceho traktu a poskytujú telu energiu. Keďže obsahujú sacharidy, tie prinášajú bunkám energiu vďaka tomu, že sú ľahko rozložiteľné.

Medzi ďalšie výhody konzumácie patrí pôsobenie pri srdcových chorobách, znižujú hladinu cholesterolu, stimulujú hemoglobín v krvi, vytvárajú energiu v srdcovom svale,
spomaľujú postup artériosklerózy a zabraňujú prípadnému infarktu. Napomáha koncentrácii, znižuje nervozitu, podporuje imunitu a má pozitívne účinky vôbec na celý organizmus. Vďaka obsahu železa sú vhodné aj pri anémii a aj počas menštruácie.

Pokojne začnite deň s banánom. Vaše trávenie sa začne zlepšovať. Keďže sú plné probiotík, ktoré spôsobujú zlepšenie rovnováhy črevnej flóry v tráviacom trakte, zabezpečíte si tak kvalitnú výživu pre priateľské baktérie. Banány sú vhodné aj na chudnutie, keďže sa vďaka nemu urýchľuje metabolizmus. Dajte si ho ráno alebo na desiatu. Večer sa už neodporúča konzumovať.

Každodennou konzumáciou tohto „lieku pre všetko“ si vieme skutočne vylepšiť zdravie po každej stránke. A malá „pikoška“ a záver: Vedeli ste napríklad, že banán pomáha aj pri bodnutí komárom? Potrite mieste vpichu z vnútornej strany šupky a opuch sa zmierni.

Zdroje:http://www.zdravieastyl.sk/potraviny-a-vyziva/140-banan-ako-liek, http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2013/banan-zlepsuje-zdravie-a-travenie
Foto: http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20131219164845/creepypasta/images/9/9f/Banana-workout-woman-1-.jpg, http://eofdreams.com/bananas.html