Bambus v interiéri aj exteriéri

Inšpirácia - Matějovský

Bambus je v skutočnosti tráva, aj keď by si mnohí mysleli, že ide o strom, keďže dosahuje impozantnú výšku a má hrubú kôru. Ide o udržateľný zdroj jedla a textílií a mnohí ľudia na svete ho využívajú na výstavbu svojich prístreškov. Vo východných kultúrach je symbolom dlhého života a šťastia. Jeho motív sa často objavuje v maliarstve, kaligrafii aj hudbe.

 

Na svete je známych takmer 1 500 druhov bambusu, rozoznávame však jeho dva hlavné typy – výbežkovité a trsovité. Je známe, že bambusový les produkuje viac kyslíka ako listnatý les s tou istou rozlohou, a to až o 35% viac a dokáže narásť až 1 meter za jeden deň! Aj keď je bambus typickým porastom prevažne Číny a Japonska, nie je raritou nájsť ho ani v našich záhradách. Je nenáročný, takže ho zvládnu pestovať aj menej skúsení záhradkári. Táto vždyzelená tráva skvele poslúži na predelenie záhradného priestoru, vyplní nevyužité rohy, prípadne môže byť netradičným živým plotom. Môže sa pestovať v menších i väčších záhradách, dokonca niektoré druhy porastú aj na terasách a balkónoch v rôznych nádobách.

 

Širokospektrálny bambus
V určitých kútoch Zeme, najmä v Ázii, je bambus výživným zdrojom potravy. A to nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá, napríklad pandy, slony či opice. Bambusové výhonky, či už v surovom, varenom alebo nakladanom stave, sú neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou ázijskej kuchyne. Majú množstvo vlákniny a draslíka s minimom kalórií.

Bambus sa využíva aj ako liek v tradičnej čínskej medicíne. Čaj z jeho listov sa používa na liečbu horúčky, kašľa, zimnice, ale aj pri problémoch so žalúdkom, žlčníkom alebo pečeňou. Mladé bambusové lístky sa zbierajú skoro na jar, pretože práve vtedy dosahujú maximum cenných látok. Sušia sa pod prísnym dohľadom, aby nedošlo k ich poškodeniu a strate účinkov, chuti a vône. Bambus tiež znižuje prekyslenie organizmu, tonizuje a upokojuje nervy.

Bambus tiež slúži ako surovina na výrobu mnohých produktov, takmer od výmyslu sveta. Môže slúžiť ako stavebný materiál, vyrába sa z neho stavebné lešenie, rôzne oporné stĺpy, steny, strechy, nábytok. V domácnosti takmer v každej miestnosti sa nájde niečo „bambusové“. V kuchyni napríklad príbor, paličky na jedenie, rôzne nádoby, špáradlá, slamky či poháre. Obľúbeným prvkom sú tiež interiérové textílie vyrobené z bambusu, ako napríklad uteráky, osušky, prikrývky, vankúše, látkové detské plienky aj posteľná bielizeň.

 

Inšpirácia – Matějovský

Posteľná bielizeň z bambusu
„Priadza bambusovej posteľnej bielizne je vyrobená z vlákien jednej z najpoužívanejších rastlín juhovýchodnej Ázie, voľne rastúceho bambusu. Takto rastúci bambus nie je nijak chemicky ošetrovaný, zaručuje veľmi dobré antialergické vlastnosti a prírodné antibakteriálne účinky. Ďalšími výhodami bambusových obliečok sú okamžitá absorpcia a odvod vlhkosti, sú veľmi jemné na dotyk a majú prirodzený lesk,“ vymenúva prednosti bambusových obliečok Kateřina Vařechová
, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu. Pre všetkých milovníkov kvalitného a zdravého spánku dokonca vyrábajú exkluzívny bambusový satén, vyrobený zo 100% česanej bambusovej priadze. V ponuke je osem farebných prevedení, z ktorých si zaručene vyberiete tú svoju farbu do vašej spálne.

Zdroj: Katka M.
Foto:
Matějovský

 

Inšpirácia – Matějovský