Aprílové slnko Kataríny Gillerovej

Dve priateľky, dve odlišné rodinné zázemia.
Niekedy si však s nami osud zahrá neuveriteľnú hru. Všetko zamotá a postaví nás neraz pred zásadné rozhodnutia, ktoré nám predtým ani nezišli na um.
Jedna z najobľúbenejších slovenských autoriek Katarína Gillerová prichádza s trinástym románom „Aprílové slnko„. Ten názov je prirovnanie k premenlivosti v živote – ako aprílové počasie, keď slniečko raz krásne svieti a je nám fajn a vzápätí sa nečakane schová za mraky a spustí sa dážď,“ vysvetľuje autorka.

Aprílové slnko je príbeh dvoch priateliek.
Ela vyrastá ako jediná dcéra starostlivých rodičov.
Dita je z rodiny trpiacej nedostatkom peňazí a musí sa starať o mladších súrodencov.

Zdá sa, že karty ich osudu sú navždy rozdané, ale opak je pravda. Ela po sklamaní v láske spozná muža s dvoma deťmi a spojí svoj život s nimi, hoci to znamená, že sa musí uskromňovať.
Ditin život sa zas obráti naruby, keď z ničoho nič opustí rodinu a rozhodne sa žiť sama. Keď sa po rokoch objaví muž, ktorý kedysi obe priateľky očaril, vyzerá to, že život iba jednej z nich má šancu na zmenu.

Aprilove slnko

Zamieša osud opäť svoje karty, alebo sa k nim otočí chrbtom a ich priateľstvo sa skončí?

„Inšpirovala ma moja bývalá kolegyňa, ktorá pochádzala asi z 9 detí. V knihe Dita pochádza zo 7 detí,“ približuje Katarína Gillerová. „A rozprávala o tom, že vôbec nemala nijaké detstvo, lebo bola najstaršia a musela pomáhať mame pri starostlivosti o nich a až neskôr si uvedomila, že ju vlastne rodičia okradli o detstvo a bezstarostné roky, aké prežívajú iné deti.“

Kniha Aprílové slnko sa Kataríne písala veľmi dobre, pretože sama pozná zopár rodín, kde bolo viac detí a menej peňazí, takže opisovať situáciu v Ditinej rodine mohla zo svojich spomienok. „Stačilo iba, aby som si predstavila situácie u nich doma,“ dodáva.

Pravdou však je, že tento román písala Katarína Gillerová oveľa dlhšie ako tie predchádzajúce kvôli náročným pracovným povinnostiam – vo voľných chvíľach, víkendoch, dovolenkách, dokonca aj pri čakaní na let vo Schwechate o tretej ráno:)
Aj ho odovzdala trochu po termíne, nestíhala, ale je rada, že Aprílové slnko stihlo vianočný trh tak, ako po iné roky. Napokon, mnohé jej fanúšičky sa už nevedeli dočkať ďalšej knižky – ta dvanásta Zvláštny príbeh predsa vyšla už pred rokom.