Antikoncepcia novej generácie bez hormónov

Každá moderná žena vie, aká dôležitá je ochrana pred nechceným otehotnením. Na trhu je mnoho druhov antikoncepcie od tabletovej formy, náplastí, injekcií až po vnútromaternicové hormonálne i nehormonálne telieska. Ako sa v tejto spleti informácií zorientovať?

Pri výbere vhodnej antikoncepcie sa ženy zamýšľajú nad mnohými otázkami, akými sú  komfort pri užívaní, spoľahlivosť, možné vedľajšie účinky či plánovanie potomka. Pre správne rozhodovanie sú dôležité preferencie ženy – očakávania a potreby, ako aj otvorený rozhovor s  gynekológom, ktorému dôverujete.

Ak je pre ženu prioritou komfort pri užívaní či spoľahlivosť, tak jednou z možností je nehormonálna vnútromaternicová loptička IUB, ktorá je novinkou na našom trhu. Jej užívateľka nemá žiadne starosti s každodenným užívaním tablety. Loptička sa zavedie do maternice ultra tenkým aplikátorom až na päť rokov,“ vysvetľuje gynekologička z Bratislavy Radmila Sládičeková.

Dôvera slovenských žien voči vnútromaternicovým telieskam sa rokmi zvyšuje, zaujímajú sa o novinky a čoraz častejšie sa zapájajú aj do internetových fór. Pokiaľ však na otázky neodpovedá odborník, mnohokrát sa informácie „prekrútia“ a vznikajú rôzne mýty a polopravdy. Ako to teda je s vnútromaternicovými telieskami? Pre koho je antikoncepcia tretej generácie – nehormonálna loptička IUB určená? Je naozaj účinná?

Mýtus: Nehormonálne vnútromaternicové telieska nie sú účinné.
Pravda: Tieto telieska majú porovnateľnú účinnosť ako iné typy antikoncepcií. Nová nehormonálna loptička IUB pôsobí antikoncepčne s účinnosťou 99,87 % počas piatich rokov.

 

Mýtus: Vnútromaternicové telieska telo zle toleruje.
Pravda: V prípade nehormonálnej loptičky IUB to nie je pravda. Je vyrobená z nitinolu, ktorý je veľmi dobre tolerovaný a vyrábajú sa z neho rôzne vnútrotelové náhrady ako napríklad aj srdcové chlopne.


Mýtus: Zavedenie vnútromaternicového telieska je vhodné len pre ženy, ktoré už rodili.
Pravda: Väčšina vnútromaternicových teliesok sa naozaj zavádza do maternice ženám, ktoré už rodili. Pri novinke nehormonálnej loptičke IUB odporúčame zavedenie aj pre ženy, ktoré ešte nerodili, a to vďaka ultra tenkému aplikátoru. Táto high tech novinka je treťou generáciou vnútromaternicových teliesok.

 

Mýtus: Vnútromaternicové teliesko sa v maternici vzprieči a musí sa odstrániť.
Pravda: Toto sa môže stať pri telieskach v tvare „T“. Vnútromaternicová loptička IUB sa vďaka svojmu guľatému tvaru prirodzene prispôsobí tvaru maternice. Jej účinnosť trvá päť rokov, na želanie užívateľky sa dá odstrániť aj skôr.

Mýtus: Vnútromaternicová loptička IUB je drahá záležitosť.
Pravda: Tento typ antikoncepcie dostanete v sieti slovenských lekární www.vasalekaren.sk za odporúčanú cenu 125 €. Pri zavedení na dobu 3 rokov je cena za mesiac len 3,5 € a pri 5 rokoch je to iba 2 € mesačne.

Viac informácií o novej nehormonálnej loptičke získate na stráne www.iub.sk.