Áno, tanec ma naučil žiť.

S Johnnym som sa stretla po prvýkrát pri natáčaní videa „Flava Like This“  v Lofte. Poprosila som ho o rozhovor, ktorý si práve teraz môžete prečítať – v minimálne upravenej podobe.  Počas prestávok pri práci na projekte sme sa porozprávali o jeho ceste tanečníka,  splnených snoch ako aj plánoch do budúcnosti….

Ako sa dieťa ulice dostane medzi tanečnú špičku?

Preciťuje svoje bytie s radosťou a srdcom. Nikto sa tam nedostal egom a chamtivosťou. Takže, to je ten správny základ. A potom to už ide a záleží na tom, čo naozaj chcete, aby ste sa posunuli ďalej …

 

Kto vás v doterajšej kariére najviac ovplyvnil, nasmeroval?

Tých ľudí je za vyše 20 rokov veľa. Všetci úspešní a zaujímaví umelci, a to nielen z tanečného sveta. Pre každého môže byť tým impulzom niečo iné, čo ho zaujme a na základe toho vytvorí niečo podobné, čo však bude originál.

 

Stáli ste pri zrode Hip- Hop tanečnej scény na Slovensku. Viete teda posúdiť jej vývoj a súčasný stav….

Začiatkom 90‘- tych rokov sme to robili len tak spontánne, pre radosť a zábavu. Treba si uvedomiť, že vtedy sme nemali taký prístup k informáciám. Vyvažovali sme to precítením samotného tanca. Dnes chcú všetci všetko a naraz –  bez potreby niečo skutočne zažiť. Ale snažíme sa a darí sa nám ovplyvňovať našich zverencov a fanúšikov ku kvalitnejšiemu lifestylu.

 

Zúčastnili ste sa tanečnej TV Show Miliónový tanec. Získali ste si sympatie širokej verejnosti.  Ako s odstupom času hodnotíte  účinkovanie v tejto show? 

Je to už 8 rokov a ja som veľmi vďačný, že som zažil niečo tak úžasné v tej dobe. Bolo to správne rozhodnutie, ale potom už záležalo na každom zvlášť ako a čo ďalej. Ďakujem všetkým, čo mali dočinenia s Miliónovým tancom! Bol to skvelý zážitok a skúsenosť …

 

V roku 2005 ste spolu s Lady Mel založili HIP HOP fakultu. Ste jedným z lektorov tanca, svoje skúsenosti odovzdávate ďalšej generácii. V čom sú mladí tanečníci dnes iní?

Sú informovanejší, technickejší, majú školy, lektorov, internet a oveľa viac možností … Ale to neznamená, že su lepší. Záleží na tom, ako to dokážu využiť a či dokážu pracovať so svojim talentom a nadšením. Až potom sú na dobrej ceste.

 

Ako sa cítite v úlohe učiteľa? Čo by dobrému tanečníkovi nemalo chýbať?

Profesionálne učím od roku 1999  a stále sa cítim ako študent … Rád učím, no uvedomujem si, že i ja sa mám stále čo učiť. A preto to  necítim tak, že len ja som učiteľ … Koľkokrát je mi inšpiráciou môj žiak! A čo by nemalo chýbať? Talent, disciplína, zodpovednosť k sebe samému, štýl, vyjadrenie samého seba, kreativita.

 

Komunita street dance tanečníkov sa rozrastá. Akú budúcnosť jej predpovedáte?

Bola tu už v 80-tych rokoch a je doteraz.  Všetko diktuje americká hip-hop kultúra, tak si myslím, že to pôjde ďalej.

 

Ako vnímate skúsenosť s internetovou TV show STREET LIFE?

STREET LIFE SHOW bola jedinečná show svojho druhu. Točili sme nepretržite 4 roky. Na to, že to bolo amatérsky a autenticky točené, sa to ľuďom veľmi páčilo, malo to sledovanosť a bol veľký záujem aj zo strany iných ľudí na odprezentovaní svojich aktivít. Bol to jeden z mojich snov mať takúto show, kde sme mohli ukázať, ako naozaj žijeme v danú dobu.

 

S kým si vždy znova a rád zatancujete a s kým by ste si to ešte rád na parkete rozdali a nemali ste zatiaľ tú česť?

Nebudem hovoriť mená, lebo na tom až tak nezáleží … Jediné, na čom záleží je, či sa dokážete natoľko uvolniť, aby ste precítili samého seba a doslova splynuli s hudbou tak, že sa rozplyniete. Tomu sa hovorí tanec. A takýto stav môžete zažiť na veľkom stejdži pred 10 000 luďmi, ale aj sám u seba v izbe.

 

Čo vás motivuje do nových projektov a v ktorých vás v blízkej budúcnosti budeme môcť vidieť?

Motivuje ma hlavne radosť to robiť a najbližsie projekty sú reprezent adidas, nové pobočky Hip Hop Fakulty nielen v Bratislave, ale aj v Rusovciach, Trnave, Seredi a rozbehnuté projekty na tanečné video, klipy a edukačné videá.

 

Jednou z vašich posledných spoluprác bolo natočenie videa Flava Like This feat. Adidas Originals.  Ako sa zrodil tento nápad, čím si vás získal  a ako hodnotíte spoluprácu s  kolegami? 

Chcel som iba jednoduché ulicové video, tak som oslovil Grimasa, či mi urobí hudbu a začal som si pripravovať scenár … Môj manažér Tomas bol v tej dobe v adidase a spomenul môj projekt. Zaujal a začali sa nabalovať ďalšie nápady s ľudmi okolo, až sme všetci tu … je prirodzené, čo robíme.

Grima poznám dlho a je to profík.

Layla ide hore a teším sa z jej novej energie, ktorú ľudia cítia.

Hulu som nepoznal, ale čo tá robí s farbami …wau !!

 

Tanec je fyzicky náročný, ako sa udržujete vo forme?

Správny základ je zásaditá strava, plávanie, streč a regenerácia.

 

Z vašich vystúpení cítiť silnú pozitívnu energiu. Tancom žijete a on žije vo vás. Čo vás tanec naučil?

Byť pokorným, vďačným, vyváženým … Je to štastie, keď som iba tanec … Je to život … Áno, tanec ma naučil žiť.

 

S Lady Mel ste tvorili istý čas pár.  Ona sa stala pred nedávnom šťastnou maminou, keď na svet priviedla dcérku Zaru.  Stihli ste túto radostnú udalosť spolu už osláviť?

Oficiálnu oslavu sme nestihli, lebo sme boli zaneprázdnení prácou, ale aj Mel malou Zarou … My oslavujeme každý deň seba a aj príchod nového života. Každý deň je iný a ten si užívame aj napriek problémom a povinnostiam. Robíme, čo robíme a malá Zara je súčasťou našej komunity.

 

Do akej miery je móda pre vás dôležitá a ktoré značky sú vám sympatické?

To, čo mám na sebe, je určite vyjadrenie samého seba, je to štýl a kultúra. Móda je fajn, ale netreba byť obeťou módy. Niekedy sa tak prichytím. J

V súčasnej dobe si fičím na adidase, ale to ma drží celý život … adidas je pre mňa hip – hop

 

Ste úspešný talentovaný mladý muž. Ako sa vidíte o desať rokov?

O desať rokov sa vidím ako úspešný talentovaný mladý muž J

 

Výroky:

„Jediné, na čom záleží je, či sa dokážete natoľko uvolniť, aby ste precítili samého seba a doslova splynuli s hudbou tak, že sa rozplyniete.“

 

„Je to štastie, keď som iba tanec … Je to život … Áno, tanec ma naučil žiť.“

 

„My oslavujeme každý deň seba a aj príchod nového života. Každý deň je iný a ten si užívame aj napriek problémom a povinnostiam.“

 

„Dnes chcú všetci všetko a naraz –  bez potreby niečo skutočne zažiť. Ale snažíme sa a darí sa nám ovplyvňovať našich zverencov a fanúšikov ku kvalitnejšiemu lifestylu.“