Anka Repková: Vianoce sú pre mňa o pokoji, radosti a stetnutí s blízkymi

Anka Repková: rozhovor

Krehká  Anka Repková polupracovala s Daliborom Jandom, Jozefom Bednárikom  (muzikál Rocky Horror Show), Filipom Renčom (muzikál Rebelové) a s ďalšími režisérmi nielen v muzikáloch, ale aj v činohre a v TV. Ako sólistka Big Bandu Gustáva Broma svojim spevom  zaujala v TV Show Let´s Dance a Bailando na TV Markíza.

Anka sa viac ako 14 rokov aktívne venuje aj hlasovému koučingu. Vedie hlasové kurzy, workshopy, hodiny spevu a Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví. V súčasnosti doslova žije svojím novým albumom Som pravdivá, ale nielen o ňom sme sa porozprávali.

Tešíte z nového albumu Som pravdivá, čo nám o ňom prezradíte?
Mám z neho obrovskú radosť. Zachytáva moju osobnú transformáciu. Som šťastná, že som na ňom nerobila žiadne kompromisy, a že som samej sebe dovolila otvoriť sa svetu a pravdivo sa vyjadriť. Nebolo to pre mňa jednoduché, ale nabrala som odvahu a dielo je na svete. Boli to krásne i náročné tri roky. Tvorba týchto piesní ma priviedla  k mnohým uvedomeniam si a k sebapoznaniu a seba prijatiu. Jedným z posolstiev môjho albumu je pomôcť ľuďom objaviť kým naozaj sú a povzbudiť ich k tomu, aby sa nebáli žiť svoju pravdu.

Čo znamenajú pre vás Vianoce?
Vianoce sú pre mňa hlavne o pokoji, radosti a stretnutí sa svojou rodinou a blízkymi. Sú pre mňa však aj o leňošení, čítaní knižiek a prechádzkach.

Ako​ a kde budete sviatkovať, konkrétne mám  na mysli Štedrý večer?
Štedrý večer strávim u mojej mamy, kde sa stretne naša najbližšia rodina.

Pripravujete sa dopredu, pečiete medovníčky, linecké koláčiky?
Nie, ja nepečiem. Venujem sa skôr ozdobovaniu vianočného stromčeka. Ale medovníčky mám rada.

Ako bude vyzerať večera, čo všetko bude na stole?
K sviatočnému stolu sa vždy pekne oblečieme. Niekto z nás prednesie prípitok. Na večeru  mávame rybaciu polievku a kapra na prírodno s majonézovým šalátom. Zvažujeme však tento rok bezmäsitú alternatívu. Minulý rok sa mi veľmi páčil zvyk rodičov môjho priateľa – dať si ešte pred večerou oblátku s medom. Tento rok to zavediem aj u nás.

Spomeniete si na najkrajšie Vianoce z detstva a prečo boli najkrajšie?
Spomínam si na to, ako mamina zazvoní na zvonček a hovorí, že prišiel Mikuláš s darčekmi, nech sa ideme pozrieť pod vianočný stromček. Neviem, koľko som vtedy mala rokov, ale viem, že som sa veľmi tešila. Bola som ešte maličká. Vtedy som ešte nevedela, že to zazvonila mamina. Ale odvtedy sa to stalo rituálom, tradíciou, na ktorú čakám každý rok. Aj teraz, keď som už dospelá.

Darčeky nakupujete počas roka alebo na poslednú chvíľu?
Je to rôzne. Keď niečo pekné a netradičné objavím a poviem si, že toto by sa páčilo niekomu konkrétnemu, tak to kúpim a odložím až do Vianoc. Obvykle sa to stáva, keď som niekde na cestách. Zháňala som však darčeky už aj na poslednú chvíľu. Je to ale zbytočný stres. Je lepšie sa tomu vyhnúť. Mám šťastie, že mám okolo seba kopu tvoriacich ľudí. Rada kúpim niečo od nich a to darujem. Prípadne, keď sama niečo vytvorím.Tento rok dávam pod stromček aj môj nový album Som pravdivá.

Čo by pod stromčekom potešilo vás?
Relaxačný pobyt. Tento rok som veľmi veľa pracovala a už si veľmi túžim oddýchnuť.

Rok 2018, čo vás čaká?
Promovanie môjho nového albumu Som pravdivá, ktorý som nedávno pokrstila veľkým koncertom v Teatro Wustenrot, kde jedným z krstných otcov bol Daniel Thomas – gospelový spevák  z  Anglicka. Okrem toho sa chystám sa nakrútiť videoklipy a spraviť aj zopár koncertov. Chcem tiež vycestovať za oddychom aj za hudbou. Získať nové kontakty a načerpať inšpiráciu.

Autor: Anna Olvecká
Foto: Zuzana Gavulová a Peter Frolo