Ani bezpečnostné dvere vás nemusia ochrániť

Ani bezpečnostné dvere vás nemusia ochrániť

Vchodové dvere  do domu či bytu nie sú kus nábytku. Ich výber by ste preto nemali brať na ľahkú váhu. Okrem estetickej funkcie treba brať do úvahy predovšetkým mieru, do akej dokážu ochrániť váš majetok za nimi. Pokiaľ dvere nie sú dostatočne bezpečné, riešenie poistnej udalosti sa môže skomplikovať. Aké podmienky by teda mala spĺňať vstupná brána do vášho domova?

Bezpečnostné alebo klasické
Väčšina dverí, ktoré sa dnes montujú do rodinných domov alebo bytov, sú certifikované bezpečnostné dvere alebo dvere s bezpečnostným zámkom. Je pravda, že každé dvere sa dajú otvoriť. Pre zlodeja je však dôležitá rýchlosť, s akou to dokáže urobiť. A otvoriť násilím bezpečnostné dvere je nepomerne náročnejšie, zdĺhavejšie a hlučnejšie, než akékoľvek iné dvere. Podľa typu dvier a zámku poisťovňa bude klasifikovať váš stupeň zabezpečenia v prípade poistnej udalosti. Logicky platí, že čím vyšší stupeň zabezpečenia, tým vyššie plnenie v prípade škody.

Kľúče sú dôležitejšie než dvere
Bezpečnostné dvere nie sú všetko. V ustanoveniach každej poistnej zmluvy nájdete aj podmienky, ktoré musia byť splnené, aby vám bola vyplatená poistná udalosť v prípade vlámania do domu alebo bytu. Ak ste odišli z domu a zabudli ste zamknúť dvere, alebo nechali omylom otvorené okno, cez ktoré sa páchateľ vlámal, s vyplatením poistky môžete mať problémy. To isté platí, pokiaľ bývate v rodinnom dome a nechali ste neuzamknutú bránku. Počas vašej neprítomnosti musia byť uzamknuté všetky vstupné dvere, okná aj terasa. Okrem toho musia byť funkčné a aktivované všetky prvky zabezpečenia, či už ide o mechanický zámok na bránke či mreži alebo elektronický alarm. Pozor si dávajte aj na poškodený plot, v bytových domoch je dôležité zabezpečiť vstup cez balkón alebo lodžiu, na prízemiach ideálne mrežou.

Drevo, hliník alebo sklo
U niektorých z nás stále panuje presvedčenie, že dvere s otváraním von, presklené dvere alebo dvere so svetlíkom sú ľahšou korisťou pre zlodejov. Nič z toho však dnes už neplatí. Sklo na dverách by však malo spĺňať bezpečnostné parametre. Takzvané pancierové sklá dosahujú hrúbku až 20 mm a sú vyrobené zlisovaním skla a bezpečnostných fólií. Takéto dvere spĺňajú bezpečnostné parametre rovnako dobre, ako dvere z iného materiálu.

Von alebo dnu
Pochybnosti neprávom vyvolávajú aj dvere s otváraním von. Príčinou je fakt, že na pántoch sú takéto dvere uchytené zvonka a je teda možné ich zvesiť. U vášho dodávateľa dverí by ste sa mali uistiť, či je na pántoch bezpečnostná poistka proti vysadeniu dverí z pántov. Pokiaľ áno, obavy nie sú na mieste. Z protipožiarneho hľadiska sú dvere s otváraním von jednoznačne bezpečnejšie, v niektorých krajinách sú dokonca povinné. V panelákoch sa však dvere zvyknú otvárať dovnútra, aby neobmedzovali priestor na schodisku.

Ochrana naviac
Ak vám na bezpečnosti domova a ochrane vašich cenností skutočne záleží, zvážte aj použitie ďalších bezpečnostných prvkov. V minulosti sa na dverách bytových domov používali retiazky. Dnes plnia túto službu takzvané bezpečnostné páčky. Hoci nejde o povinnú výbavu z hľadiska poistenia, sú vhodné najmä do domácností s malými deťmi, ktoré môžu bez vedomia dospelých otvoriť dvere. Navyše sa montujú v takej výške, aby na ne staršie dieťa bez problémov dosiahlo. Okrem toho si pri montovaní dverí dajte pozor, akým spôsobom sú k stene pripevnené zárubne. Ideálne je, ak sú zaliate priamo do betónu dodáva.

Ani bezpečnostné dvere vás nemusia ochrániť