Andrea Zimányiová nežehlí a neumýva okná

Andrea Zimányiová

Dva roky po tridsiatke si splnila jeden zo snov – vlastné  sólové CD. Pokrstila ho pred pár dňami v legendárnom V-klube, kde aj predstavila pozvaným hosťom a divákom nové skladby. Aj krstný otec bol exkluzívny, ale o tom už samotná Andrea Zimányiová.

Na svete máš nové cd, predstav nám ho – ako dlho vznikalo, kto je autorom pesničiek, o čom sú…
Prišla som do veku, kedy som si konečne uvedomila, že ma nikto nebude viesť za ručičku, a keď chcem niečo dosiahnuť, musím sa o to  pričiniť. Tak som vzala realizáciu svojho sna do vlastných rúk a začala konať. Materiál som zbierala niekoľko rokov, postupne selektovala. Niektoré skladby sa dolaďovali doslova priamo v štúdiu. Producentsky mi veľmi pomohla moja polovička- Juraj Burian, ktorý zložil aj väčšinu skladieb. Na nahrávkach budete počuť mojich dlhoročných výborných muzikantov – okrem Juraja – Erik Dimitrov, Anton Zajaček, Juraj Griglák, Viliam Majer. V troch skladbách mám aj úžasných hostí: sláčikové kvarteto pod vedením koncertného majstra Symfonického orchestra SRo Mariána Svetlíka, Tomáša Redeya a v jednej skladbe mi nahral cez „veľkú mláku“ krídlovku Justin Stanton – zakladajúci člen jednej z najpopulárnejších fusion kapiel súčasnosti – Snarky Puppy. A ja som si zahrala v jednej skladbe na pohár :).  Za textárov spomeniem hlavne Zora Laurinca, dvoch mojich francúzkych priateľov – Didier Rogasik a René Parentin a moju maličkosť. Autorsky mi prispela jednou skladbou aj vynikajúca slovenská speváčka Adriena Bartošová. Nájdete tu aj moje osobné výpovede, ako napríklad skladba Tebe,  venovaná môjmu otcovi, ktorého som nikdy nepoznala. Výnimočná je aj skladba Adila, v ktorej refrén spievam v arabskom jazyku. Na počesť Jožka Bednárika som naspievala jeho obľúbenú skladbu Kone od Vladimíra Vysockého. Nahrávalo sa vo veľmi príjemnej, priam rodinnej atmosfére, keďže  spolumajiteľ nahrávacieho studia Jarko Žigo ml. je bývalý člen skupiny Margot, v ktorej som začínala. Toto štúdio je vždy veľmi vyťažené, nahrávalo sa viac ako  polroka. Mám nesmiernu radosť, že album vznikol, bol to môj veľký sen. Mala som už túžbu začať sa prezentovať aj vlastnou tvorbou.

V bratislavskom V-klube sa konal veľkolepý krst, vstup bol voľný, prečo si volila takúto formu – verejnosť a voľný vstup?
Je to pomerne veľká sála, tak som chcela, aby sa čo najviac ľudí prišlo so mnou podeliť  o túto  – pre mňa výnimočnú chvíľu. Myslím, že ľuďom sa krst páčil, bol plný emócií a úprimnej radosti. Úlohu krstného otca prijala  legenda česko-slovenskej hudobnej scény  – Vašo Patejdl. Kedže album sa volá  „Okno do duše“,  krstilo sa dažďovou vodou. Nápad dostala moja trénerka Veronika. Tak som s ňou asi dva týždne chytala dažďovú vodu do pohárika.

Aký význam má pre teba toto sólove CD, rádia moc novú hudbu nehrajú, klipy sa nemajú kde vysielať, toľko roboty a peňazí je za vydaním CD – nie je to trochu smutná situácia?
Mojím zámerom nebolo vytvoriť komerčný album. Skôr ako spomienku na koncert. Ak sa nám podarí dostať do rádií jeden singel, budem rada, ak nie, nevadí, nie je to moja priorita.

Prišli ta podporiť aj kolegyne z kapely  Margot?
S
amozrejme! Katka Sečkárova, gitaristka z Margot je moja najlepšia kamoška a  v deň krstu mi veľmi pomáhala. Bola som trochu v strese a ona vždy vie ako na mňa. Dada Matejková tiež prišla, hoci v Margot už dlho nefiguruje, má  vlastné projekty, dokonca má internetový obchod, kde šije svoje vlastne navrhované modely šiat. Veľmi jej držím palce.

Vystupuješ aj s inými hudobníkmi, alebo len so svojím snúbencom Jurajom Burianom?
Mám viacero zostáv, tým pádom je môj hudobný život veľmi pestrý. Okrem dua s Jurajom, hrám  aj s mojou kapelou, ktorá vznikla z jadra Margot. Teraz sme tam už len dve dievčatá a aj repertoár sa výrazne zmenil. S touto kapelou hrávam aj moje šansónové koncerty. Som aj sólistkou v orchestri Gustáva Broma pod vedením Vlada Valoviča, známeho napríklad z Lets dance.

Ponorková choroba vám s Jurajom nehrozí, keďže spolu účinkujete, žijete?
Spolu žiť aj pracovať je veľmi zaujímavé, ale nikdy sme nemali zásadný problém v pracovnej oblasti. Najhoršie sú kolízie termínov, keď si každý zapíše svoje hranie a potom musíme urobiť kompromis.

Rada spievaš prebraté  piesne, cover verzie, ktoré prearanžovávava Juraj, máš nejakú špeciálne obľúbenú?
Máme viac obľúbených, najlepšie sa mi spieva Michael Jackson, má špecifické frázovanie, a to ma baví.

Čo myslíš, prečo majú tie staré piesne také úspechy,na Slovensku je niekoľko kapiel, ktoré sa dobre živia hraním coverov?
Som rada, že majú svojich poslucháčov. V rádiách sa hrávajú prevažne súčasné hity. Ale po čase  skoro v  každej kapele nastane stereotyp a uvedomia si, že je načase sa začať venovať sa aj vlastnej tvorbe. Je to ťažšia cesta, ale ten pocit je neopísateľný.

Čo ťa čaká nasledujúce dni, týždne, aké zaujímavé vystúpenia?
V júli ma čaká pár šansónových koncertov. Spievam aj v kapele Vaša Patejdla, s ním máme niekoľko koncertov v Čechách. A po lete sa začnem naplno venovať šnúre k novému CD.

Ako to vyzerá u vás v domácnosti, máš čas na varenie, upratovanie a podobné ženské práce?
Nie som vyslovene poriadkumilovný typ, ale po čase ma neporiadok začne veľmi znervózňovať, čo je znamenie,  že treba upratať.  Varenie považujem za formu relaxu, snažím sa variť vyváženú a zdravú stravu.

Ktorú  z domácich prác robíš najradšej a ktorá sa ti moc nechce?
Napríklad skoro vôbec nežehlím. A ani okná som ešte nikdy neumývala. Juraj napríklad veľmi rad kosí trávu. A to je asi tak všetko :).

Dovolenku už máte vybratú – aká ťa poteší, vylihovanie na pláži alebo zážitkové spoznávanie krajín?
Svoju dovolenku pri mori áme už  za sebou, boli sme  v marci. Toto leto by sme chceli ísť do USA, konkrétne do NY a Bostonu, kde má Juraj svojich súrodencov.

Cestovateľský sen, kam by si chcela ísť a ešte sa ti to nepodarilo?
Stále je čo objavovať…chcela by som vidieť čo najviac z Ameriky, Peru, južnú  Afriku, Indiu….len tam nesmú byt pavúky.

Pripravila Anna Olvecká

Andrea Zimányiová