Allianz – SP pozýva na najväčšiu výstavu Rudolfa Filu

Rudolf Fila

Milovníci výtvarného umenia majú v týchto dňoch možnosť pozrieť si jedinečnú výstavu legendárneho maliara. V priestoroch Galérie mesta Bratislavy v Pálffyho paláci je od 7. apríla do 5. júna 2016 vystavená retrospektíva jeho najlepších diel.

Výstava s príznačným názvom Oslava maľby ponúka prehliadku 122 diel, medzi nimi napríklad Žatva, Oféliine zrkadlo, Námesačné stromy, či Mama, ale aj diela z cyklov Obraz na mieru, triptychy Autoportrét, O slasti, Oidipus, Tri vlny a diptychy Nedokončená, Konvergencia, či Deň a Noc. Príprava výstavy trvala celé dva roky a obsahuje prierez umelcovej vyše polstoročnej tvorby. „Rudolf Fila bol umelec, ktorý najviac ovplyvnil slovenské výtvarné umenie. Ako pedagóg učil 30 rokov a vychoval asi 20 špičkových výtvarníkov,“ uviedol spoluautor výstavy Jan Kukal.

Svojím rozsahom a náročnosťou je výstava, podľa riaditeľa Galérie mesta Bratislavy (GMB) Ivana Jančára, jednou z ťažiskových výstav.  „Rudolf Fila bol zvláštny umelec, ktorý vedel sprostredkovať, čo sa deje vo svete a veľmi zaujímavo to aktualizovať na naše podmienky. Mal veľmi špecifický rukopis a jeho diela sú rozpoznateľné na prvý pohľad. Známe sú najmä je „telovky“, kde do najmenších detailov analyzoval ženské telo,“ skonštatoval riaditeľ Ivan Jančár. „Dokázal sprostredkovať najaktuálnejšie poznatky zo svetového výtvarného umenia a snažil sa u svojich poslucháčov prebudiť hľadanie a tým objaviť samého seba. Preto sa na Slovensku objavilo toľko výrazných výtvarných osobností, ktoré sa uňho učili,“ dodal Jančár.

Hlavným reklamným partnerom a zároveň poisťovateľom vystavených diel je Allianz – Slovenská poisťovňa.