Alexandra Rozborilová: Usmievajte sa, pleť sa vám poďakuje!

S pojmom kozmetika sa dnes stretávame pomaly na každom kroku. Nie je kozmetika ako kozmetika, preto je veľmi dôležité, aby sme svojmu telu dopriali tú najvhodnejšiu. Rozhodli sme sa priniesť rozhovor s odborníčkou na slovo vzatou, obľúbenou doktorkou Alexandrou Rozborilovou, ktorá vo svete estetickej dermatológie pôsobí viac ako dvadsať rokov. Okrem vlastnej kliniky krásy má aj vlastnú radu kozmetiky ktorú už 15 rokov ponúka svojim klientom. Skúsená dermatologička sa s čitateľmi podelí o svoje bohaté skúsenosti zo sveta krásy.  

Vaše meno je spojené s estetickou dermatológiou. Je to prvá téma, s ktorou sa na váš ľudia obracajú v spoločnosti?
Sama som prekvapená ako ľudí táto téma zaujíma. A niekedy aj tých, od ktorých by som to nečakala. Ľudia majú záujem vyzerať a pôsobiť dobre, upravene, pochopili, že je to jeden z krokov k úspechu. Nie je to vždy len o kráse. Často sa ma pýtajú na znamienka, rôzne výrastky. Pigmentácie na koži, alebo rozšírené cievky. Koža je náš najväčší orgán, navyše je viditeľná, každý ju chce mať čo najviac v poriadku.

Starostlivosť o pleť, o telo  – nenudí vás ešte táto téma?
Hovorí sa ´“nikdy nehovor nikdy“, ale myslím si, že toto ma nikdy neprestane baviť už aj preto, že sa zúčastňujem rôznych kongresov a prednášok po celom svete. Tak ako všetko, aj starostlivosť o seba sa vyvíja, nastupujú nové trendy, stále sa je čo učiť a v čom sa zdokonaľovať, takže nuda rozhodne nehrozí. Momentálne najväčšou témou je bezpečnosť zákrokov a my sa na klinike pomaly začíname špecializovať na riešenie komplikácií estetického “ biznisu” ktorý sa rozmohol na Slovensku mimo lekárskych zariadení tak povediac podomácky.

Čo považujete za základ starostlivosti o pleť?
Určite  nezabúdať na  úsmev. Úsmev najviac rozžiari pleť, tvár a pôsobí skvele na okolie. Pravidelný spánok je rovnako mimoriadne dôležitý, zbytočne neponocovať. Ak sa to stane raz za čas, rozhodne sa vyhýbať alkoholu a zadymeným, zafajčeným priestorom. Často sa stretávam aj s tým, že klientovi škodia rôzne druhy jedla, napríklad silno štipľavé, korenené. To si človek môže odkontrolovať aj sám. Zistiť, ktoré jedlá mu spôsobujú vyrážky alebo iné zmeny na pleti. Každý človek je ale originálny, a preto aj starostlivosť o pleť potrebuje individuálny prístup. Všeobecné rady, ktoré pomáhajú všetkým ľuďom, takmer neexistujú.

Existuje čas, kedy je naozaj potrebné začať sa starať o pleť?
Krása je magickou veličinou už odpradávna. Ideál krásy nikdy nikto presne nedefinoval, no ľudia vždy boli ochotní urobiť čokoľvek, aby ho naplnili. Aj dnes sme svedkami, že sa ľudia maľujú, dávajú sa tetovať,  prepichávajú si časti tela, vypchávajú šatstvo, aby zakrývali deformácie postavy. Nie sú to však novinky, pretože výrok „Až starostlivosť robí tvár peknou “ – napísal pradávno Ovídius. Akokoľvek je to filozoficky nespravodlivé, svet patrí krásnym. Majú rôzne výhody. Tak prečo to nevyužiť? O pleť sa predsa staráme už bábätkám používaním vhodnej kozmetiky, aby sa im nevysušovala, nepraskala a podobne. S pribúdajúcim vekom sa menia značky a druhy kozmetiky a samozrejme môžu prísť i problémy, ktoré sa snažíme riešiť. Starostlivosť o seba je celoživotným poslaním človeka.

Estetická medicína napreduje míľovými krokmi. Dokážeme transplantovať vlasy, odstraňovať vrásky, obnoviť objem prepadnutej tváre kyselinou hyalurónovou, zväčšiť či zmenšiť prsia, odsať tuk, alebo ho jednoducho zmraziť… a samozrejme veľa ďalšieho zmeniť na človeku.
Áno,  možnosti estetickej medicíny sa neustále rozširujú a dermatológovia spoločne s plastickými chirurgami môžu svojim klientom plniť sny. Pozitívna zmena výzoru vzbudzuje záujem u okolia, ľudia dostávajú pozitívnu spätnú väzbu od priateľov, spolupracovníkov, alebo rodiny. A zrazu sa cítia lepšie, viac sa usmievajú a svet sa začne usmievať na nich. Samozrejme treba to robiť s citom a rozumom, pretože vidíme často fotografie ľudí, ktorí to s plastickými zákrokmi prehnali a pôsobia skôr smiešne až poľutovaniahodne ako krásne. Preto je vhodné sa o každom zákroku najprv poradiť a prehodnotiť výsledok a rizika.

Ku kráse patrí nielen pleť, ale aj vlasy…
Ochorenia vlasov a vlasovej pokožky sú veľmi časté a aj keď nikoho neohrozujú na celkovom zdraví, sú pre pacienta nepríjemné. Našťastie, diagnostika väčšiny ochorení vlasov nie je ťažká, ale liečba nemusí byť vždy úspešná. Androgenetický typ padania vlasov je po celom svete najčastejšou príčinou padania vlasov. U mužov sa obvykle začne objavovať koncom druhej dekády života, u žien v tretej dekáde. Faktom je, že vo veku 25 rokov dochádza u 25 % mužov k zreteľnému preriedeniu vlasov a u 50-ročných je viditeľný úbytok vlasov u 50 % mužov. Prevažná väčšina mužov sa s faktom, že budú plešatí, bez problémov zmieri. Mnoho ďalších a veľa žien zúfalo hľadá možnosti liečby a schyľuje sa k mnohým, často nerozumným riešeniam. Preto, ak sa rozhodnete vyšetriť príčinu ochorenia vlasov, odporúča sa aspoň 14 dní pred vyšetrením  vlasy nefarbiť a 2-3 dni pred vyšetrením je vhodné vlasy neumývať, Samotné vyšetrenie trvá asi 40 minút.

Aká je úspešnosť liečby vypadávania vlasov?
Úspešnosť liečby vo veľkej miere závisí od konkrétnej diagnózy, ale u pacientov, ktorí dodržiavajú stanovený terapeutický plán máme veľmi vysokú úspešnosť a prvé výsledky je zvyčajne vidieť po 2-3 mesiacoch liečby.

Veľmi dôležitým je vitamín E pre človeka, prečo?
Jeho nedostatok spôsobuje výraznú suchosť kože a jeho vážny nedostatok sa podieľa pri vzniku niektorých zložitých kožných ochorení. Má antioxidačné účinky, pôsobí proti voľným radikálom. Nie bezdôvodne sa nazýva vitamínom krásy.

V závere, čo odporúčate ľuďom, ktorí stále váhajú navštíviť estetickú kliniku?
Nikoho nemôžete prinútiť, aby sa vybral do podobných priestorov. Ak niekto neustále je nespokojný so svojím výzorom, naozaj je na ňom, aby sa rozhýbal a vybral po radu k odborníkom. V každom prípade musím skonštatovať, že ľudia o seba dbajú čím ďalej tým viac a záleží im na to, ako vyzerajú a hlavne, aby vyzerali dobre. Je to jeden z krokov k úspechu.

Zdroj: Anna Olvecká