Alessandro Michele – kreatívny dizajnér značky Gucci opúšťa taliansky módny dom

Módny svet zažil tieto dni nečakaný šok –  Alessandro Michele opustil svoju úlohu kreatívneho riaditeľa talianskeho módneho domu Gucci, ktorý viedol od roku 2015.

 

Jeho odchod oznámila francúzska skupina Kering, ktorá okrem iných značiek vlastní aj Gucci. Za svoju éru nastolil v značke obdobie silného rastu, kedy sa tržby takmer strojnásobili z 3,9 miliardy eur v roku 2015 na 9,7 miliardy EUR v roku 2021.

V módnom dome Gucci, ktorý minulý rok oslávil storočnicu,  spojil Alessandro Michele dedičné podpisy značky s modernejšou estetikou.

Z jeho trendových dizajnov sú známe mokasíny s chlpatou podšívkou a tašky cez telo zdobené logom dvojitého G.

Jeden z jeho najznámejších návrhov, kabelku Dionýz,  pomenoval po gréckom bohu vína.

Michele bol zaradený medzi 100 najvplyvnejších ľudí v roku 2017 v časopise Time, bol obľúbený medzi celebritami ako Elton John, Dakota Johnson, Salma Hayek, Giselle Bundchen, Gwyneth Paltrow,  Lady Gaga, Beyoncé  a Jodie Turner-Smith. Harry Styles, Billie Eilish boli menovaní za ambasádorov značky.

Tvárou značky Gucci je aj neprehliadnuteľný herec Jared Leto, s ktorým sa Michele objavil na červenom koberci udalosti Met Gala v ladiacich Gucci oblekoch.

Billie Eilish v Gucci looku na Grammys 2020  a dizajnér s herečkou Dakota Johnson.

Herec Ryan Gosling v cestovateľskej kampani Gucci Valigeria.

Michele začal éru pestrých, maximalistických dizajnov s využitím eklektickej kakofónie potlačí, farieb, textúr skrz pretváranie renesančného umenia cez módu.

Jeho genderfluidné kolekcie čoraz viac stierali rozdiely medzi pánskymi a dámskymi líniami značky.

boli predstavované spoločne na historických miestach plné šokujúcich dizajnov.

Značka za éry Alessandra Michele prešla aj niekoľkými kontroverziami – v roku 2019 protest milánskej modelky s nápisom na dlaniach: „Duševné zdravie nie je móda.“ Za turban – obvinenie z privlastňovania si kultúry a za sveter, ktorý sa vraj sa podobal blackface zožala značka obrovskú kritiku.

Obrázky: Luca Bruno/AP, Getty Images, Gucci, pinterest
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com