Alergie a homeopatia

Ak váhate medzi klasickou liečbou a alternatívou, môže byť homeopatia riešením. Nemusíte vysadiť lieky od alergológa, ale je celkom možné, že po čase ich nebudete potrebovať.

Homeopatické lieky sa môžu brať aj preventívne, aj počas sezóny. Homeopatické lieky nemajú nežiaduce účinky, sú vhodné pre všetky vekové kategórie a nevzniká od nich závislosť. Pri ľahších prejavoch alergie sa môže s homeopatickou liečbou začať hneď, pri ťažkých prejavoch alergie sa homeopatické lieky pridávajú ku klasickým liekom. Ďalšou výhodou homeopatických liekov je ich kombinácia s liekmi klasickej medicíny anihistaminikami, kortikoidmi, antibiotikami a podobne. Netreba sa pritom obávať nežiaduceho vzájomného ovplyvňovania, pretože klasické a homeopatické lieky majú inú úroveň pôsobenia.

Liečba na mieru

Homeopatia ponúka aj viaceré možnosti liečby peľovej alergie. Pri ľahších prejavoch alergie stačia homeopatické špeciality, ktoré sú voľne dostupné v každej lekárni.

Pri ťažších formách alergie je nevyhnutné vyšetrenie lekárom homeopatom, ktorý ušije individuálnu liečbu skutočne na mieru. Pripravte sa na minimálne hodinový rozhovor, počas ktorého lekára zaujímajú nielen príznaky alergie, ale aj spôsob, ako reagujete na vonkajšie podnety, napríklad na chlad, teplo, stres. Spýta sa vás aj na množstvo vecí, ktorým sa budete možno čudovať, jemu však pomôžu pri zostavení terapie.

Liečba kombinovaná aj samostatná

Prečo trvá dlho vyšetrenie u lekára homeopata? Hľadanie správneho lieku znamená podľa homeopatov „vojsť do pacientových topánok“ a pozerať sa na svet jeho očami. Lekár homeopat si všíma prejavy, ktoré si bežne lekár nevšimne, lebo nemá čas všímať si ich a ani sa na ne pýtať. Niektoré otázky môžu byť nezvyčajné. Napríklad, či sú ťažkosti horšie v noci, cez deň, keď je zamračené, alebo keď je pacient nahnevaný, čo ho stresuje, ako vtedy reaguje… Každý pacient má totiž „svoje typické“ príznaky. Celková homeopatická liečba môže byť potom samostatná, alebo pri komplikovaných alergických prejavoch kombinovaná spočiatku s klasickými liekmi. Po niekoľkých mesiacoch sa dá prejsť len na liečbu homeopatickú. Skúsenosti hovoria, že každá nasledujúca jar sa stáva znesiteľnejšou, prejavy sezónnej alergie sú menej výrazné, až nakoniec úplne vymiznú.

Pozor na stres

Napätie a hektický životný štýl alergické prejavy zhoršujú. Ak sú v strese napríklad astmatici, zhorší sa ich stav, môžu dostať astmatický záchvat. Vplyvom stresu sa môže zhoršiť i kožný nález, napríklad u študentov pred skúškami. Aj niektoré prejavy na zažívacom trakte veľmi často súvisia s negatívnym stresom.