Pre akú prácu sa hodia vaše deti?

deti a vzdelanie

Mnohí rodičia si myslia, že svojich potomkov musia správne vychovávať, a tak im dávajú mnoho rád, čo a ako by mali robiť. Zabúdajú pritom na to, že deti samé najlepšie vedia, kde je im dobre, a tam sa prirodzene uchyľujú. Nemusíme im hovoriť nič v zmysle „poď sem alebo tam“. Prirodzene si idú za svojím a prirodzene robia to, čo ich baví a zaujíma.

Podporujte detské kladné emócie a záujmy
Myslíme si, že deti musíme vychovávať, ale pritom najlepšia výchova je podporovať ich kladné emócie a záujmy. Len tak budú mať ich spontánne prejavy voľný priebeh a zbytočne neblokujeme ich sklony robiť to, čo majú rady.

Ak však nepoučení rodičia priveľmi vnucujú svojim potomkom vlastné predstavy, dusia ich prirodzenosť, čo sa vo finále prejaví ako neschopnosť uvedomiť si, čo ma vlastne baví, a som pri výbere svojej budúcnosti ochromený. Ak deťom dovolíme, aby si robili, čo samy chcú, a konštruktívne ich usmerňujeme v tom, po čom túžia, dosiahneme veľmi pozitívne výsledky v ich orientácii na budúcu prácu. Akákoľvek budúca práca človeka je aj tak len prenesená detská hra. Všetci sa stále hráme, hoci sme dospelí, len si na to zaobstarávame iné hračky.

K akému typu rodičov patríte vy?
Život je veľmi jednoduchý, len my ľudia si ho stále komplikujeme. Umožnime priebeh pozitívnym emóciám svojich detí, dovoľme im, aby si robili radosť tým, že si pôjdu po svojom, a nezakazujme im to, čo prirodzene chcú. Každý chce tráviť čas len tam, kde je príjemne, a je jedno, koľko má rokov. Nepreháňajme to s kvalitnou výchovou v domnienke, že sami najlepšie vieme, čo je pre naše deti najlepšie.

Rodičia často podceňujú silu záujmov, a pritom práve záujmy rozhodujú o tom, čo si dieťa vyberie za svoje budúce povolanie. Ak potomkom budeme vnucovať vlastné záujmy, zničíme originalitu záujmovej štruktúry jedinca, a tým spôsobíme svojim deťom budúce peklo. Zaradia sa do zástupu tých, ktorí si musia kupovať množstvo kníh, aby zistili, kým vlastne sú a na čo sa hodia. Vina však nie je v nich, ale v rodičoch. Bez toho, aby si to pamätali, im vo vlastnej rodine bránili v prirodzených aktivitách.

Nerozumiem, prečo si rodičia myslia, že práve ich poučky a záujmy sú tým, na čo by sa malo ich dieťa hodiť a za čím by malo ísť počas celého svojho života. Život jedinca je predsa originálny a nikto nemá právo ho nikomu meniť na svoj obraz.

Vinou nerozumných rodičovských zásahov mám veľa klientov, ktorí nevedia, kam sa majú v živote zaradiť. Nevedia, kam patria a na akú prácu sa hodia. Cítia sa odstrčení a ako štvanci, ktorí, hoci veľmi chcú, nevedia, kam patria. Ďalší sú zase veční školáci. Stále študujú a hlásia sa z jednej školy na druhú. Nevedia, na čo sa vlastne hodia, a tak nakoniec predsa len skončia niekde úplne inde, ako si pôvodne mysleli.

Aká je ideálna práca pre vaše dieťa?
Poznám človeka, ktorý študoval na vysokej škole a vyštudovaný odbor využíval v praxi len päť mesiacov. Potom z neho ušiel a začal sa učiť niečo úplne iné, potom opäť niečo iné, zas a znova. Nechtiac márnil čas učením sa stále nových vecí. A ako je to možné? Skúmaním jeho minulosti a výchovného štýlu sme zistili, že mal neustále domáce väzenia, že na jeho záujmy a túžby nebrali ohľad. Bol nútený najmä do toho, aby bola spokojná jeho mama, a ak nebola, zakaždým dostal trest. Tento človek, hoci veľmi bystrý a s priemerným prospechom blížiacim sa k 1,0, zvádzal svoj životný boj s nájdením vlastnej identity, aby mohol konečne zostať v jednej práci a nemusel poletovať z jedného zamestnania do druhého.
Bolestivé hľadanie ideálnej práce sa skončilo jej nájdením, ale vtedy mal už takmer päťdesiat rokov. 

Dávajte svojim deťom voľnosť
Nechajte svojim deťom voľnosť v prejavoch a podporujte potomkov v tom, čo ich baví. Aby ste sa pre ne stali dobrým príkladom a odpustili si to poučovanie, vyhrážanie a trestanie

Originalitu človeka totiž neprerobíme, len vyrobíme paškvily, ktoré sa potom našou vinou budú musieť životom pretĺkať a často z posledných síl hľadať jeho zmysel podľa seba.deti

Pripravil Aleš Kalina

Ak máte konkrétnu otázku, kliknite na: https://ales-kalina.cz/poradna